NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

China Mobile tvrdí, že vypustila první 6G testovací satelit na světě

6G testovací satelit

China Mobile, největší světový telekomunikační operátor podle mobilních předplatitelů, uvedl, že úspěšně vypustil to, co tvrdí, že je prvním satelitem na světě, který testuje architekturu 6G, uvedl čínský list China Daily. Operátor plánuje provádět experimenty na oběžné dráze založené na těchto testovacích satelitech.

6G musí být ještě formálně standardizováno, ale výzkum a vývoj probíhají po celém světě.

Podle zprávy znamená start krok vpřed v úsilí operátora prozkoumat integrované vesmírné a pozemní komunikační technologie.

Testovací družice na nízké oběžné dráze obsahuje distribuovanou autonomní architekturu pro 6G, kterou společně vyvinuly China Mobile a Inovační akademie pro mikrosatelity Čínské akademie věd. Systém využívající domácí software a hardware podporuje rekonstrukci softwaru na oběžné dráze, flexibilní nasazení funkcí hlavní sítě a automatizovanou správu, čímž zvyšuje efektivitu a spolehlivost provozu základní satelitní sítě na oběžné dráze, uvedl China Mobile.

Zpráva také uvádí, že družice byla nastavena na oběžnou dráhu ve výšce přibližně 500 kilometrů a dodala, že tyto experimentální družice nabízejí výhody, jako je nízká latence a vysoká rychlost přenosu dat ve srovnání s družicemi na vysoké oběžné dráze.

China Mobile také uvedla, že plánuje provádět experimenty na oběžné dráze založené na těchto testovacích satelitech, což urychlí integraci a rozvoj kosmických technologií.

Čína si klade za cíl zahájit komercializaci technologie 6G do roku 2030 a očekává, že standardu pro tuto technologii bude dosaženo kolem roku 2025, řekl nedávno Wang Zhiqin, vedoucí čínského propagačního týmu 6G a viceprezident Čínské akademie informačních a komunikačních technologií.

Wang poznamenal, že Čína zahájila technologické experimenty se 6G v roce 2022 a během roku 2023 prováděla výzkum architektury a technických řešení 6G systému.

Podle Wanga výzkum související s 6G otevřel nové aplikační scénáře, které zahrnují kombinaci komunikace a citlivosti, kombinaci komunikace a umělé inteligence a masového internetu věcí založeného na integrovaných satelitech a pozemní mobilní komunikaci.

Mezitím Zhang Yunming, náměstek ministra MIIT, nedávno řekl, že země potřebuje kultivovat aplikační ekosystém 6G předem s cílem urychlit integrovaný vývoj bezdrátové technologie nové generace s 5G a novými technologiemi, jako jsou XR a roboti, a položit pevný základ pro 6G aplikace.

V červnu 2023 tamní ministerstvo průmyslu a informačních technologií (MIIT) uvedlo, že čínská vláda přidělila spektrum ve frekvenčním pásmu 6 GHz pro služby 5G a 6G. Spektrum 6 GHz je jediným vysoce kvalitním zdrojem s velkou šířkou pásma ve středním pásmu, s ohledem na jeho pokrytí a kapacitní výhody, uvedlo ministerstvo s tím, že pásmo 6 GHz je zvláště vhodné pro nasazení systémů 5G nebo 6G systémů v budoucnu.

MIIT poznamenalo, že přidělení pásma 6 GHz v současné době „přispívá ke stabilizaci očekávání odvětví 5G/6G“.

Zdroj: rcrwireless.com

Obrázek: Freepik

Rakuten zavádí mobilní služby v pásmu 700 MHz
telekomunikace

Rakuten zavádí mobilní služby v pásmu 700 MHz

Společnost Rakuten Mobile potvrdila spuštění komerčních služeb prostřednictvím spektra 700 MHz. Spektrum, přezdívané „platinové pásmo“, bylo přiděleno ministerstvem vnitra a komunikací země. Ve svém oznámení

ČÍST DÁLE »
Rozhovor Monitoring sítí pro ISP
telekomunikace

Rozhovor: Monitoring sítí pro ISP

Na detaily monitoringu sítí pro ISP jsme se zeptali specialisty na síťový monitoring Matěje Pavelky, zakladatele společnosti FLOWCUTTER. V čem je síla monitoringu sítě pro

ČÍST DÁLE »