NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Český rozhlas: 10 nových DAB+ vysílačů

DAB+

Český rozhlas společně s Českými Radiokomunikacemi spustil v pátek 28. prosince 2018 druhou fázi sítě DAB+. Deset nových vysílačů zvýší pokrytí multiplexu ČRo na 61 % populace České republiky a zajistí kvalitní signál na dálnicích D1, D5, D8, D10 a D11.

K současným pěti vysílačům v Praze, Brně, Ostravě, Plzni a na dálnici D5 u Berouna, spuštěným v první fázi před rokem, přibyly dva vysílače velkého výkonu: Ústí nad Labem – Buková hora a Trutnov – Černá hora. Příhraniční úsek dálnice D5 pokryje vysílač Tachov – Rozsocha. Klíčovou součástí této fáze je zajištění kvalitního signálu DAB+ na dálnici D1 mezi Prahou a Brnem. To je řešeno stuhovým pokrytím s centrálním vysílačem Strážník poblíž Jihlavy a vždy třemi menšími směrovými vysílači po obou jeho stranách. Směrem do Prahy jde o Kácov – Zliv, Měchnov -Vrchy, Čtyřkoly – Dubsko a směrem do Brna je to pak Velké Meziříčí – Fajtův vrch, Křoví – Rozcestí a Rosice – Obora.

„Jsem velice rád, že se nám podařilo rozšířit vysílání na významnou část dálniční sítě České republiky a zvýšit pokrytí do dalších regionů ČR. Uvedením deseti nových vysílačů do provozu bude mít 61 % populace ČR možnost přijímat naše stanice v digitální kvalitě. Tímto krokem samozřejmě nekončíme a již nyní pracujeme na přípravě další fáze pokrytí,“ uvedl ředitel Techniky a správy Českého rozhlasu Karel Zýka.

V multiplexu bude, stejně jako doposud, celkem čtrnáct rozhlasových stanic ve standardu DAB+ s nejmodernějším kódováním AAC -HE v2. Díky tomu bude možné okruhy Českého rozhlasu šířit s nižším datovým tokem, avšak při zachování vysoké zvukové kvality. Samozřejmostí jsou doprovodné multimediální služby. Český rozhlas do propagace digitálního rádia investuje také prostřednictvím probíhající komunikační kampaně, jejímž centrálním bodem je web Doba DABová.

Na základě individuálního oprávnění, vydaného Českým telekomunikačním úřadem, byly nové vysílače spuštěny v pátek 28. prosince 2018 v 10 hodin.

Parametry nově zprovozněných vysílačů:

  • Ústí nad Labem – Buková hora – kanál 12C/10 kW/vertikální polarizace
  • Trutnov – Černá hora – kanál 12C/10kW/vertikální polarizace
  • Tachov – Rozsocha – kanál 12C/1kW/vertikální polarizace
  • Jihlava – Strážník – kanál 12D/5kW/vertikální polarizace
  • Čtyřkoly – Dubsko – kanál 12C/200W/vertikální polarizace
  • Měchnov – Vrchy – kanál 12C/200W/vertikální polarizace
  • Kácov – Zliv – kanál 12C/200W/vertikální polarizace
  • Velké Meziříčí – Fajtův vrch – kanál 12D/200W/vertikální polarizace
  • Křoví – Rozcestí – kanál 12D/200W/vertikální polarizace
  • Rosice – Obora – kanál 12D/200W/vertikální polarizace