NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Vodafone prodává část své jednotky Vantage Towers společnostem KKR a GIP

telco towers 5G

Vodafone prodal část své jednotky Vantage Towers a v tomto procesu vytvořil nový společný podnik s KKR a Global Infrastructure Partners (GIP).

Dohoda, která oceňuje jednotku věží na 16,1 miliardy eur, dává operátorovi minimální čisté peněžní výnosy 3,2 miliardy eur, které operátor použije na splacení svého dluhu. Transakce bude muset získat regulační souhlas a očekává se, že bude uzavřena v první polovině roku 2023.

Dohoda by mohla přinést Vodafone maximálně 7,1 miliardy eur, i když to závisí na přijetí nabídky dobrovolného převzetí a podléhá tomu, že GIP a KKR před uzavřením navýší další kapitál, aby zvýšily svůj podíl v JV na 50 procent.

Vodafone má v současné době 81,7 procenta podílu ve Vantage Towers, ale toto číslo se po prosazení transakce dekonsoliduje.

Operátor se již nějakou dobu snaží přesunout svou věžovou jednotku, protože se snaží snížit svůj dluh. Jednotka Vantage Towers společnosti Vodafone byla uvedena na frankfurtskou burzu v loňském roce, když generální ředitel Nick Read prosazoval dohodu, která by vedla ke sloučení věžových divizí Vantage a Deutsche Telekom. Deutsche Telekom se místo toho rozhodla pro dohodu s Brookfield & DigitalBridge, která prodala 51procentní většinový podíl.

KKR v jednu chvíli soupeřila s Cellnex o koupi jednotky, ale nyní má s pomocí GIP většinový podíl ve Vantage Towers.

Zdroj: datacenterdynamics.com