NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Velký krok nejen pro lidstvo

Apollo 11

Před 49 lety přenášela zařízení Motorola první kroky Neila Armostronga po Měsíci milionům diváků po celém světě.

16. července 1969 byli astronauti Neil Armstrong, Michael Collins a Edwin „Buzz“ Aldrin za úsvitu vyslání ze Země na palubě kosmické lodi Apollo 11. Důležitou roli v tomto kritickém momentě sehrál rádiový vysílač Motorola S-Band Transponder, který byl součástí velitelského modulu Apolla 11. Jednalo se o jediný komunikační kanál, který spojoval loď se Zemí a přenášel všechny zvuky z paluby stejně jako biomedicínská a telemetrická data či televizní signál. Právě díky němu jsou dnes už nesmrtelná slova Neila Armstronga navždy vryta do myslí mnoha generací: „Malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo.“

Tato významná událost byla výsledkem mnohaletých inovací Motoroly věnovaných americkému vesmírnému programu. Už od dob satelitu Explorer I v roce 1958 poskytovala Motorola své technologie Národnímu úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) s cílem umožnit komunikaci a výměnu dat. V roce 1969 se Apollo 11 stalo první plánovanou lunární misí s výsadkem v historii a zaměstnanci Motoroly úzce spolupracovali s NASA na tom, aby mise dopadla zdárně.

Radiový vysílač Motorola vysílal signál z paluby lunárního modulu Apollo 1 (LEM) směrem k Zemi, a to konkrétně ke třem přijímacím stanicím, kde ho FM demodulátory značky Motorola převedly na rádiové a televizní vysílání.

Krom toho poskytla Motorola tisícovky polovodičových součástek, pozemní sledování a 12 palubních sledovacích a komunikačních jednotek. Takzvaný “up-data link” ve velitelském modulu Apolla přijímal signály ze Země a předával je dalším palubním systémům. Touto cestou transpondér na palubě lunárního modulu Apolla 11 přenášel telemetrická data, sledování, hlasovou komunikaci a televizní signál mezi Měsícem a Zemí. Pomocí něj se jim podařilo zasáhnout na 500 milionů lidí, což z přistání na Měsíci činí jeden z nejsledovanějších přenosů všech dob.