NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Švédsko dokončilo aukci 5G spektra za jeden den

Sweden 5G telco

Švédský úřad pro poštu a telekomunikace (PTS) uvedl, že dokončil aukci 5G spektra, jejímž prostřednictvím uděluje frekvence hlavním operátorům v zemi.

Regulátor ve svém prohlášení uvedl, že celkový výtěžek aukce činí 2,31 miliardy SEK (270 milionů USD).

PTS uvedl, že bylo přiděleno všech 320 megahertzů na 3,5 GHz, přičemž Telia si zajistila 120 megahertzů za 760,2 milionu SEK; Net4Mobility (společná iniciativa Tele2 a místních jednotek Telenoru) 100 megahertzů za 665,5 milionu SEK; a Hi3G 100 megahertzů za 491,2 milionu SEK.

Teracom Group získala všech 80 megahertzů v pásmu 2,3 ​​GHz za celkem 400 milionů SEK, uvedl PTS.

Aukce byla zahájena 19. ledna a ukončena po čtyřech kolech dražení. Licence pro pásmo 3,5 GHz budou platné 25 let.

Švédská vláda zakázala čínským prodejcům Huawei a ZTE účast na zavádění sítí 5G kvůli obavám o bezpečnost.

Ve svém prohlášení společnost Telia uvedla, že si zajistila zásadní aktivum, které položí základy pro pokračující rozšiřování 5G po celém Švédsku a pomůže posílit digitální konkurenceschopnost v nadcházejících letech.

„Akvizicí 120 megahertzů, což je více než kterýkoli jiný operátor ve Švédsku, společnost Telia prokazuje svůj závazek rozšířit svoji vedoucí pozici v síti ve Švédsku o 5G. Nové frekvence nám umožní vybudovat rychlé a energeticky účinné 5G sítě s nízkou latencí, které pomohou podpořit rozvoj udržitelných digitálních společností tím, že nabídnou spotřebitelům, podnikům a veřejnému sektoru nejmodernější mobilní připojení,“ řekl Anders Olsson, CEO Telia Sweden.

Společnost Telia spustila svou 5G síť 25. května 2020 a byla nasazena do 20 měst.

Ve společném prohlášení Tele2 a Telenor uvedly, že kombinace 3,5 GHz a stávající frekvence 700 MHz umožní společnosti Net4Mobility rozšířit svoji 5G síť na celostátní úroveň a provést významný upgrade její 4G sítě.

“Jedná se o důležitý krok pro zavedení 5G ve Švédsku a jsem šťastný, že jsme získali spektrum potřebné k tomu, aby byla skutečná 5G síť široce dostupná v celé zemi. 5G jsme již přinesli do největších měst a naší ambicí je přinést 5G 99% spotřebitelům do tří let,“ uvedla Kaaren Hilsen, generální ředitelka společnosti Telenor Sweden.

Obě společnosti také dokončily proces výběru dodavatelů a vybraly si Ericsson a Nokia jako partnery pro zavedení jejich společné celostátní bezdrátové 5G sítě.

V loňském roce zahájila společnost Tele2 ve Švédsku svoji síť 5G, která je nyní rozšířena do více než 30 měst po celé zemi.

„Společně s Telenor investujeme miliardy do našeho dosud největšího síťového projektu ve Švédsku, do modernizace stávajících základnových stanic a přidání tisíců nových po celém Švédsku,“ uvedl Yogesh Malik, CTIO společnosti Tele2.

Zdroj: rcrwireless.com

Rakuten zavádí mobilní služby v pásmu 700 MHz
telekomunikace

Rakuten zavádí mobilní služby v pásmu 700 MHz

Společnost Rakuten Mobile potvrdila spuštění komerčních služeb prostřednictvím spektra 700 MHz. Spektrum, přezdívané „platinové pásmo“, bylo přiděleno ministerstvem vnitra a komunikací země. Ve svém oznámení

ČÍST DÁLE »
Rozhovor Monitoring sítí pro ISP
telekomunikace

Rozhovor: Monitoring sítí pro ISP

Na detaily monitoringu sítí pro ISP jsme se zeptali specialisty na síťový monitoring Matěje Pavelky, zakladatele společnosti FLOWCUTTER. V čem je síla monitoringu sítě pro

ČÍST DÁLE »