NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Streaming s novým Wi-Fi 6 routerem v rozlišení až 8K

TP-Link Archer AX72

Společnost TP-Link představuje novinku v podobě AX5400 bezdrátového routeru Archer AX72 s podporou nejnovějšího standardu Wi-Fi 6 (802.11ax), díky kterému dosahuje maximální přenosové rychlosti až 5 400 Mb/s.

Streamovat můžete až v 8K!

Jedná se o rychlosti, které jsme si ještě v nedávné době nedokázali ani představit. Jenže nároky na šířku pásma (bandwidth) jsou i u domácího připojení k internetu stále vyšší, což znamená, že se přizpůsobili i výrobci.

Nejnovější TP-Link Archer AX72 je určený nejen k tomu, aby průměrné domácnosti zajistil nadstandardní připojení více koncových zařízení současně, ale například i k realizaci datově natolik náročných aktivit, jako je streamování videa v 8K rozlišení. A to v danou chvíli (opět) současně na více zařízení najednou. Díky nejnovějšímu standardu Wi-Fi 6 si můžete užít vyšší rychlosti, menší odezvy a vyšší kapacitu připojení, takže třeba při videokonferenci s vaším šéfem už nemusíte řešit, že se ve vedlejší místnosti váš potomek právě připojil k on-line hře.

Stabilní připojení, pořád

Samozřejmostí jsou i technologie, které má router navíc a které dále zajišťují vyšší rychlost a stabilitu. Jde třeba o HE160, výkonný modul FEM, 6 externích antén, technologii Beamforming (modelování paprsku), provedení 4T4R, MU-MIMO a OFDMA, díky kterým tenhle router dokáže zajistit připojení až pro stovku zařízení současně, a to bez vnímatelné odezvy.

Celé to pohání vysoce účinný 64bitový procesor Qualcomm nové generace, jenž routeru Archer AX72 umožňuje pohotové zpracování dat a také dále snižuje latenci v rámci sítě, díky čemuž je výsledná síť robustní a zároveň stabilní. Vysokorychlostní paměť byla vyrobena 14nm procesem.

Konstrukce zabraňuje přehřívání routeru

Povrch zařízení tvoří vzor připomínající brnění s celkovou plochou 167 cm², která je určena k odvodu tepla a díky tomu můžete potenciál routeru využít skutečně naplno. Zároveň se jedná o designovou záležitost, která routeru dodává moderní vzhled.

Díky použitému řešení TP-Link HomeShield poskytuje router pokročilé zabezpečení pro neomezený počet připojených klientů, které chrání před DDoS útoky, škodlivými weby a narušením portů. Díky tomu je zvýšena úroveň vašeho soukromí i ochrany dat. K dispozici jsou třeba vylepšené zabezpečení pro připojená IoT zařízení, robustní rodičovská kontrola nebo špičkové zabezpečení od společnosti Avira.

Wi-Fi router TP-Link Archer AX72 podporuje technologii OneMesh, díky které nabízí bezproblémové pokrytí celé domácnosti bez výpadků a prodlev. Stačí přidat extender podporující OneMesh. Jednotlivá koncová zařízení pak mohou přepínat mezi zdroji signálu podle toho, který zdroj právě vysílá nejsilněji a nejefektivněji.

Nastavení přes aplikaci i web

Již standardem je pak možnost snadného nastavení a obsluhy třeba přes mobilní aplikaci Tether, která je k dispozici pro Android i iOS, a to v češtině i slovenštině. Alternativně lze využít i pokročilé webové rozhraní, které spustíte z libovolného zařízení vybaveného internetovým prohlížečem. Snadné sdílení médií a vytvoření vlastního privátního cloudu usnadňuje jeden rychlý integrovaný port typu USB 3.0. pro připojení, např. externího disku či NASu.

TZ

@RadekVyskovsky

3G konec
telekomunikace

Slovak Telecom ukončuje provoz 3G sítě

Slovak Telekom dokončil vypínání své 3G sítě. Operátor 23. listopadu oznámil, že službu v posledních 39 okresech vypnul. Společnost Slovak Telekom, kterou vlastní Deutsche Telekom,

ČÍST DÁLE »
5G ČR pokrytí 2025
telekomunikace

Srbsko uspořádá příští rok aukci 5G

Srbská vláda plánuje příští rok vydražit spektrum pro služby 5G. Jak uvádí místní publikace Tanjug, srbský ministr IT Mihailo Jovanović oznámil plány během zahájení konference

ČÍST DÁLE »