NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Společnost Telesat si vybrala Thales pro vybudování nové satelitní širokopásmové sítě

Thales space

Kanadský satelitní operátor Telesat uzavřel partnerství se společností Thales Alenia Space za účelem vytvoření nové konstelace vysokorychlostních širokopásmových satelitů.

Lightspeed Low Earth Orbit (LEO) bude obsahovat flotilu 298 satelitů o celkové kapacitě 15 Tbps. Každý satelit váží 700 kilogramů a Telesat nabídne až 7,5 Gb/s pro jeden terminál a až 20 Gb/s pro jeden rozbočovač jako port. Cílem společnosti je sloužit operátorům pevných a mobilních sítí, leteckým a námořním uživatelům i podnikovým zákazníkům a vládám.

Výrobní dohoda má hodnotu zhruba 3 miliardy USD a Thales bude odpovědný za vesmírné a misijní segmenty projektu, stejně jako za výkon sítě v rámci celého systému. Společnost by dodávala přibližně jeden satelit za týden s výrobou převážně ve stávajícím francouzském závodě, s potenciální expanzí v Evropě a v případě potřeby v Kanadě. Blue Origin Jeffa Bezose má zajistit část startovací kapacity nové flotily.

„Jsme velmi rádi, že se můžeme posunout kupředu s Thales Alenia Space na Lightspeed, nejpokročilejší a nejschopnější síť LEO na světě,“ řekl Dan Goldberg, prezident a generální ředitel společnosti Telesat.

„Jako světový lídr ve výrobě a implementaci špičkových globálních satelitních konstelací je Thales Alenia Space správným průmyslovým partnerem, který dodává Lightspeed, plně integrovanou globální komunikační síť, která způsobí revoluci v širokopásmovém připojení poskytovaném satelitem a poskytne společnosti Telesat a jejím zákazníkům rozhodující konkurenční výhodu na tomto rychle rostoucím trhu.”

První satelity Lightspeed, které fungují v pásmu Ka, by měly být vypuštěny přibližně za dva roky a společnost očekává, že budou v provozu ve druhé polovině roku 2023. Celý projekt bude stát 5 miliard dolarů.

„Název Lightspeed podtrhuje základní rychlostní výhody, které jsou vlastní designu LEO společnosti Telesat,“ dodal Goldberg. “Lightspeed je technologicky nejschopnější satelitní komunikační síť v historii a využívá nejnovější pokroky v oblasti vesmírného zpracování dat, laserové komunikace, digitální anténní technologie a strojového učení.”

Telesat je jen jednou z mnoha společností, které chtějí zlepšit satelitní připojení, a závod na poskytování vysokorychlostního internetu na LEO se v posledních letech výrazně zrychlil. Starlink od SpaceX již vypustila tisíce malých satelitů do LEO, ale tato konstelace se většinou zaměřuje na spotřebitelské širokopásmové připojení. AWS Project Kuiper si klade za cíl vypustit více než 1 000 satelitů a očekává se, že nabídne backhaul řešení pro bezdrátové operátory rozšiřující LTE a 5G služby do nových regionů.

I když své plány zredukoval, OneWeb stále plánuje vypustit stovky satelitů do LEO a poskytnout širokopásmové připojení. V současné době je na oběžné dráze v provozu více než 2400 satelitů, přičemž v posledním desetiletí bylo vypuštěno více než 1700 malých satelitů. Planet a SpaceX vlastní více než polovinu vypuštěných satelitů.

Zdroj: datacenterdynamics.com