NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Operátor O2 zvýšil pokrytí sítí 5G v ČR na 1,6 milionu lidí

operátor 5G pokrytí

Operátor O2 zvýšil pokrytí rychlou mobilní sítí 5G v ČR za poslední rok čtyřnásobně na zhruba 1,6 milionu lidí. V současnosti pokrývá celou Prahu včetně metra nebo Brno a část střední Moravy. Na setkání s novináři to uvedl technologický ředitel O2 Jan Hruška.

O2 podle něj jako jediný operátor v tuzemsku používá pro 5G samostatnou frekvenci 3,7 GHz, což mu umožňuje nabídnout vyšší rychlosti než v pásmech 1800 a 2100 MHz, které primárně využívá konkurence. Celkově pro sítě LTE a 5G firmy využívá 125 MHz pásma, což je dvojnásobek toho, co ostatní, řekl Hruška.

O2 se loni rozhodla pro kompletní modernizaci sítě, která obnáší kompletní výměnu technologií na všech vysílačích. Zatím modernizovala 1170 vysílačů. Dodavatelem technologie pro O2, potažmo CETIN, je společnost Ericsson. „Stavíme nejmodernější síť v Evropě. Nikdo jiný nedělá kompletní výměnu technologií. Každý týden osadíme novou technologií 35 až 40 vysílačů,“ uvedl Hruška.

Zákazníci na 5G tarifech datují podle údajů společnosti o 30 procent víc než předtím. V současnosti je v síti zhruba 250.000 5G telefonů, dominují značky Apple, Samsung, Xiaomi a Realme.

Celou českou populaci plánuje O2 pokrýt v roce 2024. Konkurenční Vodafone hlásil na konci minulého roku pokrytí okolo 60 procent populace a T-Mobile zhruba 25 procent.

Zdroj: allnews.cz

3G konec
telekomunikace

Slovak Telecom ukončuje provoz 3G sítě

Slovak Telekom dokončil vypínání své 3G sítě. Operátor 23. listopadu oznámil, že službu v posledních 39 okresech vypnul. Společnost Slovak Telekom, kterou vlastní Deutsche Telekom,

ČÍST DÁLE »
5G ČR pokrytí 2025
telekomunikace

Srbsko uspořádá příští rok aukci 5G

Srbská vláda plánuje příští rok vydražit spektrum pro služby 5G. Jak uvádí místní publikace Tanjug, srbský ministr IT Mihailo Jovanović oznámil plány během zahájení konference

ČÍST DÁLE »