NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Open RAN bude mít do roku 2026 15% podíl na trhu RAN

Traditional RAN vs Open RAN

Přijetí Open RAN je rychlejší než vRAN. Vznikajícímu trhu dominuje Asie a Tichomoří.

Dell’Oro Group uvádí, že tržby Open RAN od začátku roku 2020 překonaly očekávání. Firma pro průzkum trhu uvedla, že to posiluje důvěryhodnost Open RAN pro pokračující přítomnost v telekomunikacích.

„Zatímco náročná srovnání budou v krátkodobém horizontu trochu zatěžovat trh, je nepravděpodobné, že by tyto rozdíly mezi greenfields a brownfields zanechaly trvalé stopy na dlouhodobých vyhlídkách,“ řekl Stefan Pongratz, viceprezident a analytik Dell’Oro Group.

Dell’Oro očekává, že tržby z Open RAN budou tvořit asi 15 % z celkového trhu 2G-5G RAN do roku 2026. Zpráva ukazuje, že v této rodící se fázi dominuje trhu asijsko-pacifický region. Předpovídá, že region bude v letech 2021–2026 tvořit více než 40 % všech příjmů z Open RAN.

„Jedním z klíčových hnacích sil posunu od proprietárního RAN k otevřenému RAN je, že by měl ideálně reagovat na konkurenční prostředí a zvýšit pravděpodobnost obratu trendu koncentrace trhu. Podle odhadů Dell’Oro Group se celosvětový Herfindahl-Hirschmanův index (HHI) za posledních 19 let zvýšil téměř o 50 %. Předběžné odhady naznačují, že index HHI pro trh RAN v roce 2019 přesáhl 4000 v Severní Americe i Číně, což odráží stav dynamiky konkurence na těchto vysoce koncentrovaných trzích,“ napsal Pongratz.

vRAN vs O-RAN

Podle zprávy se očekává, že úsilí o virtualizované RAN (vRAN) oddělené od Open RAN a O-RAN Alliance bude postupovat o něco pomaleji než Open RAN. Projekce vRAN zůstávají většinou nezměněny a do roku 2026 se budou pohybovat kolem 5–10 % trhu RAN.

„Vzhledem k tomu, že se telekomunikační průmysl jako celek posouvá od hardwarově řízených modelů k větší virtualizaci a softwaru, jsou otevřená RAN a virtualizovaná RAN (vRAN) stále více považovány za architektury, které by mohly potenciálně pomoci řešit některé základní výzvy související s nabídkou a poptávkou, které tento trh charakterizují,“ napsal Pongratz loni v listopadu.

„Rizika související s projekcemi růstu zůstávají významná a víceméně vyrovnaná. Zlepšená dynamika v kombinaci s pozitivním výkonem a vývojem TCO Open RAN by mohla podpořit silnější přijetí na trhu, než se původně očekávalo. Podobně vládní financování zaměřené na zlepšení technologií RU/DU/CU (křemík a software), urychlení testování interoperability a pobídky operátorů, kteří přijmou architekturu Open RAN, by mohlo vést k příznivějšímu výsledku,“ napsal.

Zdroj: rcrwireless.com

mobil tarif operátor
telekomunikace

Na trh vstupuje nový virtuální operátor

Mezi virtuální operátory se nově zařadil telekomunikační poskytovatel PODA. Vypustil do světa několik mobilních tarifů, které cílí na různě náročné uživatele. „Cílem je oslovit co

ČÍST DÁLE »