NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Open RAN bude mít do roku 2026 15% podíl na trhu RAN

Traditional RAN vs Open RAN

Přijetí Open RAN je rychlejší než vRAN. Vznikajícímu trhu dominuje Asie a Tichomoří.

Dell’Oro Group uvádí, že tržby Open RAN od začátku roku 2020 překonaly očekávání. Firma pro průzkum trhu uvedla, že to posiluje důvěryhodnost Open RAN pro pokračující přítomnost v telekomunikacích.

„Zatímco náročná srovnání budou v krátkodobém horizontu trochu zatěžovat trh, je nepravděpodobné, že by tyto rozdíly mezi greenfields a brownfields zanechaly trvalé stopy na dlouhodobých vyhlídkách,“ řekl Stefan Pongratz, viceprezident a analytik Dell’Oro Group.

Dell’Oro očekává, že tržby z Open RAN budou tvořit asi 15 % z celkového trhu 2G-5G RAN do roku 2026. Zpráva ukazuje, že v této rodící se fázi dominuje trhu asijsko-pacifický region. Předpovídá, že region bude v letech 2021–2026 tvořit více než 40 % všech příjmů z Open RAN.

„Jedním z klíčových hnacích sil posunu od proprietárního RAN k otevřenému RAN je, že by měl ideálně reagovat na konkurenční prostředí a zvýšit pravděpodobnost obratu trendu koncentrace trhu. Podle odhadů Dell’Oro Group se celosvětový Herfindahl-Hirschmanův index (HHI) za posledních 19 let zvýšil téměř o 50 %. Předběžné odhady naznačují, že index HHI pro trh RAN v roce 2019 přesáhl 4000 v Severní Americe i Číně, což odráží stav dynamiky konkurence na těchto vysoce koncentrovaných trzích,“ napsal Pongratz.

vRAN vs O-RAN

Podle zprávy se očekává, že úsilí o virtualizované RAN (vRAN) oddělené od Open RAN a O-RAN Alliance bude postupovat o něco pomaleji než Open RAN. Projekce vRAN zůstávají většinou nezměněny a do roku 2026 se budou pohybovat kolem 5–10 % trhu RAN.

„Vzhledem k tomu, že se telekomunikační průmysl jako celek posouvá od hardwarově řízených modelů k větší virtualizaci a softwaru, jsou otevřená RAN a virtualizovaná RAN (vRAN) stále více považovány za architektury, které by mohly potenciálně pomoci řešit některé základní výzvy související s nabídkou a poptávkou, které tento trh charakterizují,“ napsal Pongratz loni v listopadu.

„Rizika související s projekcemi růstu zůstávají významná a víceméně vyrovnaná. Zlepšená dynamika v kombinaci s pozitivním výkonem a vývojem TCO Open RAN by mohla podpořit silnější přijetí na trhu, než se původně očekávalo. Podobně vládní financování zaměřené na zlepšení technologií RU/DU/CU (křemík a software), urychlení testování interoperability a pobídky operátorů, kteří přijmou architekturu Open RAN, by mohlo vést k příznivějšímu výsledku,“ napsal.

Zdroj: rcrwireless.com

Vodafone testuje 5G na Ukrajině
telekomunikace

Vodafone testuje 5G na Ukrajině

Vodafone Ukrajina tento měsíc uskutečnil své první 5G zkoušky. Telekomunikační společnost se spojila s finským dodavatelem Nokia, aby provedla zkoušky během Action Forum 2024. Test

ČÍST DÁLE »