NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

MPO představilo příručku „Sítě 5G pro průmysl“

Sítě 5G pro průmysl

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) při příležitosti zahájení Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně vydalo příručku „Sítě 5G pro průmysl“. Příručka představuje přínosy sítí 5G pro průmyslové využití, příklady prvních instalací v ČR.

„Digitální transformace malých a středních podniků neodmyslitelně patří mezi klíčové priority Ministerstva průmyslu a obchodu. Sítě 5G umožní malým a středním podnikům významně posílit konkurenceschopnost, ale i optimalizovat energetickou náročnost provozů, či výroby,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Příručka vznikla v rámci činnosti Pracovní skupiny 5G aliance pro Průmysl 4.0. a autorský tým vedl Jiří Holoubek, prezident Elektrotechnické asociace. „Příručka vznikla v rámci autorského kolektivu kapacit v oboru a je výsledkem spolupráce veřejného, akademického a průmyslového sektoru. Věřím, že pomůže podnikatelům k rychlé orientaci v možnostech a příležitostech, které sítě 5G a její aplikace bezesporu přináší,“ říká Jiří Holoubek.

Příručka představuje přínosy sítí 5G pro průmyslové využití, příklady prvních instalací v ČR, seznam univerzitních pracovišť, kde lze sítě 5G navrhnout a otestovat včetně služeb na nich vyvinutých, otázky spektra a kybernetické bezpečnosti.

„Publikaci jsme iniciovali proto, abychom zejména malým a středním firmám přinesli jednoduchý návod, jak začít 5G využívat pro zvýšení své konkurenceschopnosti,“ uvádí náměstek pro digitalizaci a inovace a předseda Řídícího výboru 5G aliance Petr Očko a dodává: „Jsme připraveni nové inovativní průmyslové 5G projekty podpořit jak v oblasti průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje, tak v oblasti vývoje demonstrativních průmyslových projektů.“

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo také konkrétní formy podpory vývoje průmyslových aplikací postavených na sítích 5G. Ve spolupráci s Technologickou agenturou ČR dnes MPO vyhlásilo 8. veřejnou soutěž programu TREND. Zaměřena je na podporu 5G projektů průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje a je financována z Národního plánu obnovy v rámci komponenty 1.3 s názvem Digitální vysokokapacitní sítě a její investice “Vědeckovýzkumné činnosti související s rozvojem sítí a služeb 5G”.

Příručka je ke stažení zde: https://storage.googleapis.com/businessinfo_cz/2022/10/2b1f0b2f-5g_book.pdf

TZ/MPO

Cellular 5G Wireless
telekomunikace

Magyar Telekom vybral jádro Mavenir

Maďarský telekomunikační operátor Magyar Telekom si vybral Mavenir jako svého poskytovatele konvergovaného jádra paketů pro svou síť 5G. Podle společností cloudové, kontejnerové řešení zjednoduší a

ČÍST DÁLE »