NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

ČTÚ: Spotřeba dat na jedné SIM vloni stoupla o 77 %

Průměrná měsíční spotřeba dat na jedné SIM

ČTÚ zveřejnil výroční zprávu za rok 2020. Vyplývá z ní například, že spotřeba mobilních dat nadále rostla. Průměrná měsíční spotřeba na SIM kartě využívající mobilní datové služby narostla meziročně o 77 %. V první polovině roku 2020 došlo oproti roku 2019 k poklesu průměrných cen za skutečně provolanou minutu přibližně o 15 %. Dále klesala i průměrná cena za 1 MB skutečně spotřebovaných mobilních dat. Za stejné období poklesla o 28,5 %.

V roce 2020 ČTÚ uspořádal aukci kmitočtů pro sítě 5G, stanovil konkrétní podmínky kvality služby přístupu k internetu, připravil veřejně dostupný srovnávací nástroj cen a kvality služeb (spuštěný v roce 2021) a podílel se na úspěšném dokončení přechodu zemského digitálního televizního vysílání na nový standard DVB-T2. Úřad projednal a rozhodl přes 35 tisíc sporů mezi uživateli a poskytovateli služeb a řešil přes 2000 převážně spotřebitelských stížností. Přijato bylo 70 regulačních opatření na podporu hospodářské soutěže a technologické inovace.

Podle odhadů ČTÚ došlo ve srovnání s rokem 2019 ke zvýšení celkové spotřeby dat v mobilních sítích o cca 80 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na jednu SIM kartu s datovými službami dosáhla v roce 2020 hodnoty přes 3,1 GB. Meziročně tak došlo cca k 77% nárůstu průměrné měsíční spotřeby mobilních dat na jedné SIM.

V první polovině roku došlo oproti průměru za celý rok 2019 k poklesu ceny za skutečně provolanou minutu přibližně o 14,9 % na 0,77 Kč/min. Dlouhodobě klesá i cena za MB dat. V meziročním srovnání klesla oproti loňskému roku průměrná jednotková cena za MB mobilních dat (bez zahrnutí fixního LTE) o 28,5 % na 0,05 Kč/MB.

Na pokutách udělovaných ve správním řízení ČTÚ v roce 2020 vybral přes 4 mil. Kč. Dalších téměř 37 mil. Kč vybral ČTÚ na správních poplatcích. Příjmy z poplatků za kmitočty a čísla lehce přesáhly 821 mil. Kč.

TZ

@RadekVyskovsky

Vodafone testuje 5G na Ukrajině
telekomunikace

Vodafone testuje 5G na Ukrajině

Vodafone Ukrajina tento měsíc uskutečnil své první 5G zkoušky. Telekomunikační společnost se spojila s finským dodavatelem Nokia, aby provedla zkoušky během Action Forum 2024. Test

ČÍST DÁLE »