Podle nové zprávy společnosti Dell’Oro Group se očekává, že celková tržní příležitost pro telekomunikační servery do roku 2026 dosáhne 14 miliard dolarů. Většina tohoto růstu podle zprávy pochází z expanze okrajových datových center.
Servery Edge přesouvají výpočetní zdroje a zdroje datových úložišť blíže ke koncovým uživatelům. To pomáhá snižovat latenci. Ultra spolehlivá komunikace s nízkou latencí (URLLC) je charakteristickým znakem samostatné služby 5G (SA), stejně jako rozdělení sítě. Obojí závisí na rozsáhlém nasazení okrajových výpočetních zdrojů, k nimž dojde, spolu se souvisejícími technologiemi, jako je komplexní síťová orchestrace a automatizace a bezdotykový přístup k síti.
Podle GSA je 5G SA celosvětově stále na rodící se křivce přijetí. GSA začátkem tohoto roku oznámilo, že 99 operátorů v 50 zemích investovalo do veřejných 5G Standalone (SA) sítí ve formě zkušebních, plánovaných nebo skutečných nasazení a že 20 operátorů v 16 zemích a oblastech spustilo veřejné sítě 5G SA. Analytik společnosti Dell’Oro, Dave Bolan, popsal přijetí 5G SA ve zprávě z počátku tohoto roku jako „utlumené“ díky průběžným hodnocením od poskytovatelů komunikačních služeb (CSP), jejichž aktuální požadavky na šířku pásma a výkon uspokojuje dynamické sdílení spektra (DSS) běžící na 5G nesamostatných (NSA) sítích.
URLLC samozřejmě není jediným případem použití pro robustnější možnosti okrajových sítí. Podniky široce přijímají okrajové výpočetní zdroje, aby pomohly spravovat sběr a analýzu obrovského množství dat shromážděných zařízeními IoT. Sběrem a zpracováním těchto dat na okraji mohou podniky i poskytovatelé internetových služeb lépe segmentovat síťový provoz, což má za následek lepší celkový výkon sítě a menší degradaci během období velkého zatížení.
Ředitel výzkumu Dell’Oro Baron Fung poznamenal, že v posledních letech došlo ke sblížení IT infrastruktury datových center a telekomunikačních sítí. Fung uvedl, že virtualizace síťových funkcí (NFV) je hnacím motorem snižování kapitálových výdajů v telekomunikacích pomocí běžného hardwaru datových center pro telekomunikační servery namísto specializovaného zařízení. Očekává se, že telekomunikační společnosti rozšíří své špičkové výpočetní zdroje s rostoucí poptávkou po schopnostech souvisejících s umělou inteligencí (AI) a strojovým učením (ML). Sníží se tak zátěž pro základní datová centra.
„Poskytovatelé služeb nahrazují vyhrazená zařízení s unikátní hardwarovou architekturou v základní mobilní síti komerčním běžně dostupným (COTS) hardwarem pro virtualizaci různých síťových funkcí,“ řekl Fung.
Virtualizace síťových funkcí umožňuje poskytovatelům internetových služeb je nasadit tam, kde jsou potřeba, relativně okamžitě, místo aby museli fyzicky umisťovat specializovaný hardware v místech, která je vyžadují. A co víc, řekl Fung, Open RAN a multi-access edge computing (MEC) budou řídit růst nové třídy serverů fungujících na okraji sítě.
Okraj sítě je tam, kde se očekává, že širokopásmový přístup, MEC a rádiová přístupová síť (RAN) rychle porostou, podle zprávy překročí 50procentní složenou roční míru růstu (CAGR) v prognózovaném horizontu roku 2026. Zpráva předpovídá, že pracovní zátěž telekomunikačních serverů bude migrována do veřejného cloudu, ale tyto faktory serverové formy budou vyžadovat další vývoj, aby vyhovovaly běžnému přijetí okrajových datových center. Ekosystém prodejců se bude také muset vyvíjet.
Zdroj: rcrwireless.com