NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

T-Mobile koupil od Kaprainu frekvence v pásmu 3,5 GHz pro mobilní síť 5G

mobilní síť operátoři

Mobilní operátor T-Mobile koupil od investiční skupiny Kaprain frekvence v pásmu 3,5 GHz. Získaných 80 MHz využije na rozvoj vysokorychlostní sítě 5G. Cenu se firmy rozhodly nezveřejňovat. T-Mobile to oznámil v tiskové zprávě.

Skupina Kaprain, který patří Karlu Pražákovi, frekvence získala v aukci vypsané Českým telekomunikačním úřadem v roce 2020. Loni na podzim pak oznámila, že se kmitočtů hodlá zbavit.

T-Mobile již v pásmu 3,5 GHz vlastní 60 MHz. Rozšířené spektrum na 140 MHz využije pro zvýšení rychlosti. „Nový blok frekvencí bude T- Mobile v následujícím období používat pro rozvoj sítě 5G s cílem doručit zákazníkům výrazně kvalitnější službu než na jakou jsou zvyklí ve 4G.

Větší šířka kanálu přinese podle operátora násobně vyšší rychlosti při stahování dat (až přes jeden Gbit/s) a násobně vyšší kapacitu sítě umožňující obsloužit z jedné základnové stanice vysokorychlostním internetem větší počet zákazníků.

T-Mobile, stejně jako konkurenční O2 a Vodafone, buduje 5G i na dalších frekvencích, včetně 700 MHz, které firmy získaly uvolněním části spektra původně určeného pro televizní vysílání.

TZ