NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

SpaceX získala od FCC 885,5 mil. dolarů, aby přinesla internet do venkovských oblastí

satelit internet

Federální komunikační komise udělila společnosti SpaceX dotace ve výši 885,5 milionů dolarů, které mají pomoci přinést širokopásmové připojení do neobsloužených a těžko dostupných oblastí Spojených států. V USA chybí širokopásmové připojení k internetu mezi 24 a 163 milionům lidí.

Kontrakt Starlink je součástí aukce FCC ve výši 9,2 miliard dolarů, která byla udělena 180 společnostem, což je první fáze většího Fondu venkovských digitálních příležitostí ve výši 20,4 miliardy dolarů.

LTD Broadband získal 1,3 miliardy dolarů, Charter Communications obdrží 1,2 miliardy dolarů, Rural Electric Cooperative Consortium 1,1 miliardy dolarů, Windstream Services 523 mil. dolarů a Resound Networks 310,6 mil. dolarů.

Společnosti získají prostředky v měsíčních platbách v průběhu příštích 10 let, pokud splní milníky zavádění širokopásmových služeb do oblastí, kde zvítězily.

Společně nasadí společnosti širokopásmové připojení do více než 5,2 milionu neobsluhovaných domácností a podniků. FCC tvrdí, že 99,7 procent míst bude mít širokopásmové připojení s rychlostí alespoň 100/20 Mbps.

“Jsem nadšený z neuvěřitelného úspěchu této aukce, která přináší vítané zprávy milionům nespojených venkovských Američanů, kteří jsou příliš dlouho na špatné straně digitální propasti. Nyní mají přístup k vysokorychlostním a vysoce kvalitním širokopásmovým službám,“ uvedl odcházející předseda FCC Ajit Pai.

“Tuto inovativní a průkopnickou aukci jsme strukturovali tak, aby byla technologicky neutrální a upřednostňovala vysokorychlostní nabídky s nízkou latencí.”

SpaceX je jediným poskytovatelem satelitů, který vyhrál kontrakt FCC, s dotacemi, které mají poskytovat služby zákazníkům na 642 925 místech ve 35 státech USA. Společnost vypustila již téměř 900 satelitů Starlink z plánovaných 12 000.

Tato služba byla spuštěna jako soukromá beta verze v létě a v říjnu se otevřela dalším uživatelům. Zatímco SpaceX původně plánoval dodávat komerční služby v severních Spojených státech a jižní Kanadě před koncem tohoto roku, nyní doufá, že „od konce ledna přejde z omezené verze beta do širší verze beta“.

Stavba celé konstelace by mohla stát více než 10 miliard dolarů, ale společnost doufá, že by mohla přinést až 30 miliard dolarů. V současné době nemá žádné významné zákazníky, ale uzavřelo partnerství s Microsoft Azure Space pro připojení modulárních datových center společnosti.

Konkurencí pro stejné zákazníky je projekt Amazon Kuiper, plán za 10 miliard dolarů na vypuštění 3 236 satelitů na nízké oběžné dráze.

Zdroj: datacenterdynamics.com