NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

S Hynkem Urbanem (Nokia Networks) o sítích 5G

AVERIA.NEWS Nokia interview

Šéfredaktor ICT NN Petr Smolník vyzpovídal Hynka Urbana, Solution Manager, Radio Networks, Nokia Networks. Tématem rozhovoru bylo především téma, které hýbe celým světem: 5G.

Petr Smolník, ICT TV: Zdravím tě opět po nějaké době a mám na tebe otázku. Blíží se konference, na které budeš přednášet o 5G technologiích. My zde máme GSM, možná i LTE – a to je ještě otázka, kde. Jak to vidíš? 5G v České republice a ve světě? Jaký je mezi tím rozdíl?

NokiaHynek Urban, Nokia Networks: 5G sítě byly primárně ten záměr, proč se vytvářela norma i ta technologie, aby se posílila kapacita a nahradily se LTE sítě něčím novým. Aby bylo možné přinést nové služby. Primární požadavek operátorů je ale nahradit LTE, aby ten datový nárůst, který vzniká v současné době, mohl být nahrazen něčím novějším, výkonnějším. Toto je primární účel 5G. A jak to vidíme my (myšleno Nokia Networks, pozn. red.) s 5G sítěmi? Do konce tohoto roku přijde spousta operátorů s ukázkou toho, co síť 5G umí, a v příštím roce už očekáváme, že 5G sítě půjdou už do komerčního provozu.

Jak vidíš reálné nasazení 5G v České republice?

Úzké hrdlo je dneska ve vývoji a nasazení čipsetů. Tedy vlastně terminálů, které umožní provozovat 5G. Čili vlastně technologie jsou v tomto okamžiku trochu napřed a čeká se na vývoj 5G terminálů. Takže trialy, které budou teď, ke konci roku, budou o emulátorech a teprve na konci roku očekáváme komerční terminály, které dodají výrobci čipsetů. V příštím roce už předpokládáme integraci do více zařízení, ať už jsou to mobilní telefony nebo koncová zařízení ve formě modemů. Abych to shrnul, příští rok předpokládám, že už vznikne první komerční síť pro 5G.

A existují novinky, které bychom mohli prezentovat?

Účelem prezentace, kterou právě chystám, je ukázat, jaký je vlastně smysl 5G sítě jednak z hlediska uživatele – čili jaké služby přináší –, ale také, co přináší operátorům, jaká vlastně bude návratnost té investice a co oni očekávají od toho – pokud budou investovat nemalé finanční částky –, aby věděli, kdy a jak se jim to vrátí.

A můžeš ještě přidat nějaké benefity?

Očekáváme, že revoluce, vlastně ten konkrétní požadavek nebo požadavky uživatelů přijdou zdola. Čili, to, co bude v 5G sítích, je hlavním požadavkem, který přijde od nich. U operátorů se očekává, že se jim posílí kapacita oproti sítím LTE a umožní absorbovat nárůst, který určitě přijde – a daleko dříve, než se očekávalo.

Můžeš představit nové technologie Nokia ve světě?

Jsme dodavatelem síťových technologií. Očekáváme služby, které se na nich budou provozovat a tomu pak tyto technologie přizpůsobujeme tím, jak produkty vyvíjíme. Tím vzniká i standardizace, která absorbuje to, co se očekává od toho, co ta 5G síť bude umět. Dá se shrnout do tří bodů. První je mobile proband, druhý je Internet věcí a třetí je kritická komunikace, abychom mohli zajistit provoz pro bezpečnostní složky a pro firmy, kde bude zajištěna bezpečnost na té nejvyšší úrovni.

A můžeš přiblížit více bezpečnost?

Bezpečnost je otázka hodně v České republice probíraná, ale je probíraná samozřejmě i na evropské úrovni. A jedna z koncepcí uživatelského trojúhelníku 5G je právě zajištění bezpečnosti a pak i rychlé odezvy. Hlavně bezpečnost a oddělení sítě od ostatních je v 5G už integrovaná a umožní vznik bezpečných sítí už od samého začátku.

IoT a Smart Cities jsou propojené technologie. Jak zde Nokia proniká na trh?

Internet věcí je velmi široký pojem a složitá otázka. Je to problematika od čidel i smart měřičů či dalších zabezpečovacích zařízení, které budou propojené a programovatelné. Očekáváme, že boom, který je částečně absorbovaný existují technologií LTE, kde je IoT vybudována jako nadstavba, tak v 5G se ještě urychlí, protože IoT je v něm už integrováno od počátku. Tím je efektivita technologie obrovská a bude umět absorbovat miliony věcí, které se budou připojovat do této sítě. Podpora je už zabudováno přímo v 5G, takže provoz IoT je tím pádem daleko efektivnější a rychlejší.

Můžeš nám ještě říci něco o cloudu ve spojení s Nokií?

Cloud obecně, jeho první fáze – je přesun na univerzální hardware. Druhá fáze umožní přesunout do cloudu i funkce. Ta „chytristika“ rádia, základnových stanic, se přesune o něco později. Ale přijde to zcela určitě. Už je to vlastně zakomponováno v normě 3GPP pro 5G.

Děkuji za vyčerpávající odpovědi na mé otázky.