NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Rychlost LTE loni vzrostla až o 40 procent

rychlost internet vodafone

Rychlost mobilního internetu LTE v loňském roce vzrostla u tuzemských operátorů až o 40 procent. Nejrychlejší síť měl v prosinci T-Mobile s průměrnou rychlostí 53,1 Mbit/s, což je meziroční zrychlení o 17 procent. Následuje O2 s dvoupětinovým nárůstem na 48 Mbit/s a třetí je Vodafone s průměrem 39,7, což je proti začátku roku čtvrtinové zpomalení. Vyplývá to z měření serveru DSL.cz.

Loňský rok byl ve znamení vypínání starších mobilních sítí 3G, což se projevilo i v meziročním poklesu jejich rychlosti až o více než třetinu. Vodafone 3G ukončil v březnu, O2 a T-Mobile je v některých lokalitách nechávali spuštěné ještě v prosinci.

Pevné internetové připojení xDSL přes metalické telefonní vedení loni zrychlilo v průměru o 15 procent na 26,5 Mbit/s. Nejrychlejší připojení nabízel Český Bezdrát s 31,1 Mbit/s. Nejpomaleji surfovali zákazníci Vodafonu s 22,5 Mbit/s. Vodafone ale zároveň nabízí připojení v největší kabelové síti bývalé UPC. V té loni zvýšil rychlost o 12 procent na 48 Mbit/s.

Průměrná rychlost optického internetu loni vzrostla o 12 procent na prosincových 42,7 Mbit/s. Nejrychlejší optickou síť měl i přes dvouprocentní zpomalení Cesnet se 49,3 Mbit/s. Nejpomalejší síť měl T-System, kde průměr dosahoval 18,1 Mbit/s.

Rychlost Wi-Fi sítí se loni zvýšila průměrně o 17 procent na 27,3 Mbit/s. Nejvyšší rychlost nabízel SkyNet s průměrem 42,6 Mbit/s. Naopak u Fortechu byl průměr 14,4 Mbit/s.

Zdroj: ČTK/allnews.cz

Cellular 5G Wireless
telekomunikace

Magyar Telekom vybral jádro Mavenir

Maďarský telekomunikační operátor Magyar Telekom si vybral Mavenir jako svého poskytovatele konvergovaného jádra paketů pro svou síť 5G. Podle společností cloudové, kontejnerové řešení zjednoduší a

ČÍST DÁLE »