NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Rusko má plán pilotovat sítě 5G na domácích zařízeních v roce 2025

Moskva mrakodrapy

Rusko očekává, že v roce 2025 provede pilotní testování sítí 5G pomocí základnových stanic vyrobených v Rusku.

Tvrdí to ruská tisková agentura Tass, která cituje Maksuta Shadajeva z ruského ministerstva digitálního rozvoje, komunikace a hromadných sdělovacích prostředků.

“Očekáváme, že pilotní test začne v roce 2025 ve městech s více než milionem lidí,” řekl Shadajev.

Země zaostává v závodě 5G po důsledcích konfliktu s Ukrajinou, kdy z Ruska odešli významní prodejci Ericsson a Nokia. Čínský prodejce Huawei neopustil ruský trh, ale stanovil plány na oddělení svých ruských a běloruských obchodních jednotek od zbytku zemí v bloku SNS (Společenství nezávislých států) a přesunul tisíce zaměstnanců ze země a uzavřel svou místní Enterprise Business Group.

Před ruskou invazí na Ukrajinu zahraniční dodavatelé dříve pomáhali s omezenými testovacími zónami 5G v zemi.

V lednu letošního roku uzavřeli ruští telekomunikační operátoři s tuzemskými výrobci smlouvy na budoucí dodávky základnových stanic, včetně plánu na dodávku zařízení pro 5G sítě za více než 1,32 miliardy dolarů.

Tato smlouva zajistí dodání 75 000 základnových stanic do roku 2030, zatímco operátoři budou moci nakupovat domácí základnové stanice až od roku 2028, poznamenává Tass.

Loni vicepremiér Dmitrij Černyšenko prozradil, že frekvence v pásmu 4,4 GHz až 4,9 GHz budou použity pro ruskou 5G.

Snahy ruských domácích základnových stanic 5G předcházely současné fázi ukrajinské války, přičemž konsorcium provozované GWSC a GlobalInformService testovalo základnové stanice již koncem roku 2020. Úsilí však bylo urychleno kvůli technologickým sankcím. Zda bude země schopna vybudovat systémy s omezeným přístupem k zahraniční technologii, není známo.

Zdroj: datacenterdynamics.com