NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

QNAP TS-253D NAS – správný krok pro firemní ukládání dat

QNAP TS-253D NAS hodnoceni recenze razitko

QNAP TS-253D NAS obrazek 1Pod drobnohled naší laboratoře AVERIA TECH LAB se tentokráte dostalo síťové úložiště, či chcete-li NAS, od společnosti QNAP, s označením TS-253D. Ač na první pohled malý svými rozměry, uvnitř se skrývá opravdu výkonné zařízení, které zajistí spolehlivé uložení a sdílení dat, jak pro náročné uživatele v domácnosti, tak pro menší a střední firemní týmy. Síla TS-253D se přitom nerekrutuje jen z hardwarových parametrů, ale také z poměrně široké palety aplikací, které jsou povětšinou zdarma.

Tyto aplikace rozšiřují možnosti využití NASu, který tak umí být nejen místem pro uložení velkého množství dat, filmů, fotek a her, ale jako mávnutím proutku se může proměnit v profesionální kamerový systém.

QNAP TS-253D NAS redakce obrazek 1

Nejnovější zástupce úspěšné řady TS-x53B, který přináší výkonnější hardware a se svými 2,5GbE porty eliminuje úzké hrdlo v podobě pomalejšího gigabitové rozhraní.

Struktura recenze:

a) obecně o NAS
b) pohled zezadu
c) pohled na čelní panel
d) důležité funkce WiFi a zálohování
e) základní změny hardware a novinky v QTS systému
f) reálné testování
g) specifikace systémových prostředků
h) obsah balení
i) hodnocení AVERIA TECH LABu

QNAP TS-253D NAS redakce obrazek 2a

QNAP TS-253D – obecně o NAS

Napájecí kabel má délku více než dva metry, proto můžete tento NAS pohodlně umístit i na vysoký stojan.

QNAP TS-253D NAS redakce obrazek 3

Součástí balení je samozřejmě sada šroubků pro bezpečnou instalaci disků a napájecí adaptér. Výrobce přidal dva síťové kabely, protože stejně jako v případě předchozích modelů, má i TS-253D dva konektory RJ45 s podporou rychlosti 2,5 Gb/s.

QNAP TS-253D NAS obrazek 2

QNAP TS-253D – pohled zezadu

Jako první zaujme tichý ventilátor s průměrem 70 mm. Nad ním, těsně pod horní hranou přístroje, se nachází slot pro rozšiřující karty PCIe. Ten je u nového produktu zaslepen. Nicméně pokud budete potřebovat PCIe kartu přidat, jednoduše jej uvolníte.

QNAP TS-253D NAS obrazek 3

Na zadní straně NASu se nachází také většina konektorů:

– 1x port HDMI 2.0a s podporou rozlišení 4K (při 60 Hz)

– 3x USB 2.0 a 2x USB 3.0, z čehož jeden je umístěn na přední straně přístroje

– 2x 2,5 Gbps RJ45 konektor

– napájecí konektor a zámek Kensington

QNAP TS-253D – pohled na čelní panel

Přední straně dominuje USB port a ovládací tlačítko umístěné těsně pod ním. Jeho stisknutím se spustí vámi předem vytvořený plán zálohování dat na flash disk vložený v USB portu.

QNAP TS-253D NAS obrazek 4

Na přední straně se nachází také tlačítko napájení a pod ním informační LED informující o zapnutí NASu, síťovém připojení a také stavu nainstalovaných disků.

QNAP TS-253D NAS obrazek 5

Po vysunutí předního plastového krytu, nalezneme přístup pro vložení disků. Začít s jejich instalací je možné okamžitě. NAS je samozřejmě připraven k výměně disků za chodu, tedy hot swap. Rámečky pro zasunutí disků mají bezšroubkové uchycení. Otvory pro šroubky, sloužící k jejich zajištění, jsou tu ale také. Konstrukce umožňuje osadit TS-253D jak 2,5”, tak 3,5” disky, které jsou zajištěny kolíky tlumícími vibrace.

QNAP TS-253D NAS obrazek 6

Rychlý pohled na spodní část krytu odhalí ventilační mřížku. Na obou bočních stranách přístroje jsou pak další dva ventilační otvory. I relativně malý použitý ventilátor v klidu a tichu uchladí jak procesor, tak oba disky.

QNAP TS-253D NAS redakce obrazek 4a

Důležité funkce wifi a zálohování

Nástup přístrojů s podporou Wi-Fi 6 (802.11ax) nové generace, vedl k vyšším nárokům na šířku pásma pro kabelová a bezdrátová připojení k síti. Spojení čtyřjádrového procesoru Intel Celeron J4125 2,0 GHz a konektivity 2,5 GbE, činí TS-253D skvělým univerzálním pomocníkem. Pro moderní firmy může být zajímavou alternativou pro upgrade NAS na prostředí 2,5 GbE. Zároveň ho lze využit i pro produktivní každodenní zálohování/obnovy datových souborů, ale i celých PC, pomocí nástroje QNAP NetBak replicator nebo Time Machine. Zálohovat můžete i data z cloudových služeb, tedy například ty, které používáte se službami SaaS, jako je Microsoft 365 nebo Google G Suite – i tam se může dostat škodlivý ransomware a provést neplechu. Pro tento případ je v aplikačním centru NAS připravená aplikace Boxafe.

QNAP TS-253D NAS obrazek 7

Vzhledem ke své výbavě, je tento NAS ideálním doplňkem také pro hráče. Poskytuje dostatečně velký prostor pro obrovské množství dat jejich her. Nastavením slučování portů s využitím dvou vestavěných portů 2,5 GbE, lze dosáhout přenosovou rychlost až 5 Gb/s. NAS TS-253D nabízí také možnost dalšího rozšíření, díky PCIe sběrnici, zálohování ve více cloudech, brány cloudového úložiště, výstup 4K HDMI a překódování v reálném čase, spolu s rozšiřitelnou kapacitou úložiště a aplikacemi bohatými na funkce, které fungují jako nákladově efektivní a spolehlivé zařízení 2,5 GbE NAS.

QNAP TS-253D NAS obrazek 8

QNAP TS-253D NAS redakce obrazek 5a

Základní změny hardwaru

Podobně jako v případě předchozího modelu, základem je opět čtyřjádrový Celeron s architekturou x86, ale jde o inovovaný model J4125 nabízející o čtvrtinu vyšší rychlost a také dvakrát tolik paměti cache. Nárůst výkonu procesoru je velmi působivý, a to přesto, že stále využívá 14nm technologii. Právě proto byla vylepšena paměť na DDR4 2400 MHz a v základní prodejní variantě proto dostáváme tento model se 4 GB paměti a s možností přidání dalších 4 GB.

QNAP TS-253D NAS obrazek 9

Pozitivní je, že QNAP zachoval rozšiřující slot PCIe gen. 2 x4, díky kterému lze NAS „vytunit“ například přidáním 5GbE, či rovnou 10GbE karty nebo karty QM2 s podporou instalace M.2 NVMe disků. Pak je možné využít i technologii Qtier, tedy automatické pozicování dat. Tato možnost je u malých NAS zařízení spíše výjimkou. Pro nejnáročnější zákazníky nabízí QNAP rozšiřující kartu, která kombinuje možnosti 10Gb rozhraní a M.2. Další možností je osadit slot kartou Wi-Fi 6 – a díky možnostem, které nabízí systém QTS ve spojení s QNAP aplikací WirelessAP Station, se z NAS může navíc stát bezdrátový AP bod.

QNAP TS-253D – QTS 4.4.3

Letošní aktualizace QTS není v podstatě revolucí, ale evolucí, která jde správným směrem.

Jak funguje systém QTS v praxi?

QTS je v podstatě plnohodnotný operační systém (postavený na linuxovém jádru), který lze provozovat skrze webové rozhraní prohlížeče. K dispozici je pak celá řada dalších aplikací. Rozhraní je uživatelsky velmi jednoduché a přívětivé. Šikovná je i aplikace helpdesk, která uživateli pomůže v případě, když si s něčím neví rady.

Takže co nám tedy inovovaný QNAP QTS 4.4.3 nabízí?

Základem je jednoduchá správa disků a přístupu k datům. Je opravdu velmi jednoduché se připojit ke zdrojům z oblíbených cloudových úložišť, jako třeba Google Disk, OneDrive a další. Stejně snadno můžete ale ukládat také ze všech vašich zařízení a navíc ještě bezpečně. Jednoduše si tak lze vytvořit v podstatě soukromý cloud, na který lze ukládat a zálohovat data z notebooků, PCček, mobilních telefonů a tabletů skrze aplikace, které tento systém poskytuje zdarma. Je jedno, ze kterého OS data ukládáte. Pro ty uživatele, kteří nemají statickou (pevnou) IP adresu je pak k dispozici „myQNAPcloud“, který nastaví přístup odkudkoli na váš NAS.

Scénářů využití je hned několik:

– zabezpečený (šifrováný) proces přenosu dat z NASu na jiné místo
– streamování médií do různých zařízení (i lokálně přes HDMI výstup), včetně možnosti využití třeba multimediální aplikaci Plex Media Server
– monitorovací management kamerových systémů (IP kamery) pomocí QVR Pro
– podpora tvorby virtuálních strojů a virtuálních sítí (plnohodnotná Virtualizační stanice)

Díky aplikacím Qsync, Qsirch, QuMagie, jde velmi jednoduše synchronizovat data podobně jako u Dropboxu, či efektivně indexovat obsah dat uložených na NAS. Díky tomu je možné okamžitě přistupovat k hledanému obsahu, jako jsou fotografie, hudba, videa atp.

Jak již bylo řečeno, QTS NAS je samostatný operační systém a seznam dostupných aplikací pro něj vývojem neustále roste. QNAP TS-253D může také fungovat zcela samostatně jako klasické PC, tedy využitím instalace HybridDesk Station nebo Ubuntu Linuxové stanice, kdy následně už jenom připojíme monitor, klávesnici a myš a můžeme jej používat i jako linuxové klasické PC bez dalších nákladů – včetně úprav dokumentů a emailů, procházení Internetu a dokonce i hraní.

Systém QTS v podstatě změní jednoduché datové úložiště v inteligentní a bezpečné zařízení, které lze nasadit do různých prostředí jak v práci, tak i doma.

Testy výkonu QNAP TS-253D

Asi nejzásadnější otázkou testu bylo: přispěl nový procesor a zvýšení paměti ke skutečnému zvýšení výkonu celého zařízení? Na začátku je dobré zdůraznit, že provoz samotného systému QTS (prostřednictvím HybridDesk Station) je rozhodně rychlejší a pohotovější než v předchozích modelech této řady. Nicméně určitě doporučujeme nainstalovat maximálně možných 8 GB RAM. Zejména v případě, kdy budete chtít provozovat virtualizaci nebo QVR Pro, což je aplikace pro monitorování a provoz kamerových systémů.

Výsledky našich testů:

Čas startu programu a ukončení v minutách

Start až do momentu přihlášení: 3:48
Start až do momentu startu stanice HybridDesk: 5:43
Vypnutí stanice HybridDesk (cca 30 aplikací): 2:09
Vypnutí systému bez HybridDesk (cca 14 aplikací): 1:53

Je třeba poznamenat, že nový procesor mírně urychlil proces startu zařízení. Není to sice aktivita, kterou NAS dělá často, ale pokud je to nutné, může i tato jedna a půl minuta ušetřeného času sehrát důležitou roli. Platí ale, že NAS zařízení jsou konstruována pro nepřetržité fungování.

Zkouška spotřeby energie [W]

Maximální zatížení: 21
Průměrné zatížení: 11
Spánek sytému: 8

Měření spotřeby energie proběhlo v podstatě bez překvapení – výsledek je u tohoto typu zařízení zcela normální. Při testování byly použity SSD, v případě, že použijete klasické pevné disky, lze očekávat mírně vyšší hodnoty. Je dobré také zmínit pracovní výkon z hlediska zálohy dat a souběžné práce v QTS s dalšími soubory a přehráváním 4K videa.

Rychlosti testů HDD vs SSD a přenosu dat ještě testujeme a výsledky vám přineseme v další recenzi.

QNAP TS-253D NAS obrazek 10

Celkově v nás zanechal QNAP TS-253D více než dobrý dojem. Pokud nějaký takový NAS plánujete nakoupit, můžeme ho s klidem v duši doporučit malým a středním firmám, ideální je také do kanceláří, kde může vyřešit problémy s rychlou zálohou nebo sdílením dat v obchodních týmech. Pokud budeme mít k dispozici dostatečně rychlé připojení, lze TS-253D využít jako vzdálené připojení na virtuální PC pro několik zaměstnanců současně, výkon tohoto zařízení je na to dostatečný.

QNAP TS-253D v bodech:

 • Duální porty 2,5GbE urychlují sdílení souborů mezi zařízeními nebo herními úložnými aplikacemi.
 • Rozšíření PCIe umožňuje používat síťovou kartu Multi-Gig 10GbE nebo 5GbE, anebo kartu QM2 pro přidání M.2 NVMe nebo SATA SSD pro cache.
 • Přehrávání 4K videa a překódování v reálném čase; sledování videí přímo na HDTV prostřednictvím výstupu HDMI 2.0a (4K při 60 Hz).
 • HBS a Snímky (Snapshots) zajišťují komplexní zálohování a obnovu dat, to je ideální varianta třeba proti nebezpečnému útoku ransomware.
 • QuDedup deduplikuje data pro snížení využitého úložného prostoru, využité šířky pásma a času zálohování.
 • NAS umožňuje instalaci virtuálních počítačů a také aplikací v jednom zařízení NAS.

Na tento NAS se vztahuje 3 letá záruka, kterou si uživatel může rozšířit až na 5 let, zakoupením u distribučního partnera nebo jiných partnerů typu e-tail, reseller apod.

SPECIFIKACE

QNAP TS-253D NAS obrazek 11

Více informací o technických parametrech se dozvíte zde:

https://www.qnap.com/cs-cz/product/ts-253d

QNAP TS-253D NAS obrazek 12A co je obsahem balení?

 • TS-253D v černé barvě
 • Ethernetový kabel x 2
 • Napájecí kabel
 • Sada šroubků pro instalaci 3.5″ HDD
 • Sada šroubků pro instalaci 2.5″ HDD
 • Základní instalační příručka (EN)
 • Karta pro možnost dokoupení záruky až na 5 let

 

Hodnocení AVERIA TECH LABu aneb, jak to vidí náš redakční tým?

Na základě přihlédnutí ke všem informacím, které jsme mohli sami vyzkoušet i ověřit, zároveň při cenové relaci kolem 12.000 Kč včetně DPH, dáváme tomuto produktu 4 hvězdy.

Plusy:
výhodou jsou dva ethernetové sloty 2,5GbE, 4káčkové HDMI 2.0a (4 K @ 60 Hz), systém QTS, (který v posledních letech prodělal opravdu velký pokrok a ve vývoji nepřestává), rozšiřitelný slot PCIe.

Mínusy:
Bohužel součástí balení není dálkové ovládání, ale IR přijímač je součástí NASu, takže v případě požadavku ovládání multimediálního obsahu, můžete použít aplikaci Qremote pro mobilní telefon, nebo QNAP dálkový ovladač lze zakoupit a stojí pouze něco kolem 300 Kč. Další malou nevýhodou je chybějící slot pro SD karty a jenom 2 porty USB 3.0. Instalační příručka, která je přiložena, není v češtině.

QNAP razítko

QNAP TS-253D NAS redakce obrazek 6a

3G konec
telekomunikace

Slovak Telecom ukončuje provoz 3G sítě

Slovak Telekom dokončil vypínání své 3G sítě. Operátor 23. listopadu oznámil, že službu v posledních 39 okresech vypnul. Společnost Slovak Telekom, kterou vlastní Deutsche Telekom,

ČÍST DÁLE »
5G ČR pokrytí 2025
telekomunikace

Srbsko uspořádá příští rok aukci 5G

Srbská vláda plánuje příští rok vydražit spektrum pro služby 5G. Jak uvádí místní publikace Tanjug, srbský ministr IT Mihailo Jovanović oznámil plány během zahájení konference

ČÍST DÁLE »