NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Připojení domácností optickou přípojkou zatím není běžné

CETIN - Jak zrychlujeme Česko

Už čtvrtým rokem společnost CETIN jako velkoobchodní hráč staví, provozuje a zrychluje datovou a komunikační síť v České republice. V letošním roce přitom zahájila masivní výstavbu a modernizaci optických sítí FTTH (Fiber to the Home) a FTTB (Fiber to the Building). Přivádí stabilní rychlý přístup k internetu přímo do bytu a připojuje do své optické sítě stále větší počet budov, a to rychlostí 1 Gb/s. Uživatelé tak mohou získat prakticky neomezenou přenosovou kapacitu pro internet, televizi, multimédia, hraní her nebo inteligentní domácnost – to vše v rámci jediné optické přípojky.

„Připojení domácností optickou přípojkou zatím není běžné, ale jde o trend, který je nezvratný,“ říká Juraj Šedivý, generální ředitel společnosti CETIN. „CETIN proto spustil investiční program, v rámci kterého v příštích sedmi letech připojí jeden milion domácností optickou přípojkou FTTH.“

Kromě sítí typu FTTH a FTTB společnost pokračuje ve výstavbě uličních rozvaděčů DSLAM, které připojují obce nebo části měst k vysokorychlostní infrastruktuře CETIN, a testuje a nasazuje technologie, které mají vliv na zrychlení sítě. Díky tomu došlo v loňském roce ke zvýšení průměrné dostupné rychlosti připojení v pevné síti CETIN z 52 Mb/s na 67 Mb/s, tedy o celých 25 %. V letošním roce (v období od ledna do srpna) se tento průměr dál zvedl na aktuální průměrnou dostupnou rychlost připojení 80 Mb/s.

Více než 1 400 000 domácností připojených k pevné optické síti CETIN může dnes využít rychlosti 100 Mb/s. Vyšší rychlost 250 Mb/s má k dispozici 500 000 domácností. Připojení s rychlostí 1 Gb/s je dostupné pro 30 000 domácností v pevné síti CETIN.