NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Nová generace optických spojek a rozvaděčů od firmy CommScope

Vysokokapacitní rozvaděč FACT

Společnost CommScope zahájila výrobu optických spojek a rozvaděčů nové generace, které mají obrovskou přednost v otevřeném přístupu při jakékoliv práci s rozvaděči nebo spojkami. Tento odlišný přístup k produktům snižuje délku samotné montáže, a tím i finanční náročnost na jednotlivé práce.

Optická spojka TENIO

Tenio spojkaOptická spojka TENIO je jediná optická spojka na trhu, která má otevřený přístup ke kabelům, vláknům, případně i k pasivním prvkům umístěným ve spojce. Největší výhodou je možnost kompletní přípravy kabelu mimo optickou spojku. Poté pouze zacvakneme kabel do připravených slotů pro fixace kabelů, aniž bychom museli obtížně provlékat kabel přes vstupní průchodky. Tím omezíme časté chyby při montáži, kdy zapomeneme přes kabel navléct těsnící komponent.

Kompletní spojka je koncipovaná i na uložení vláken typu G.652D.

Utěsnění vstupů do spojky je vyřešeno půleným gelovým těsněním odolávajícím tlaku vodního sloupce pět metrů. Ke kompletní instalaci spojky TENIO není třeba vůbec žádné nářadí kromě imbusového klíče, který je součástí spojky. Spojka má šest vstupních portů, které lze vybavit gelovými průchody pro různý počet kabelů s různými průměry kabelů od 0 do 16 mm. Spojka TENIO je dodávána ve dvou velikostech. B6 pro 144 svárů a C6 pro 288 svárů. Spojku lze koupit vybavenou pouze na potřebný počet svárů a kabelů a postupně dál rozšiřovat dle potřeby. Nevyužité vstupní porty se vyplní gelovou ucpávkou, která je opakovatelně použitelná. TENIO umožňuje i uložení průchozího kabelu bez přerušení, kde potřebujeme vypíchnout jen potřebný počet vláken.

V případě použití mikrotrubiček nebo mikrokabelů lze spojku vybavit externím držákem pro fixaci. Samozřejmostí je i držák na zeď, potažmo na sloup pro použití v závěsných sítích.

Vysokokapacitní rozvaděč FACT

Při dnešních nárocích na co největší počet optických vláken stoupají nároky na co největší hustotu konektorů na 1U v co nejmenším prostoru.

Vysokokapacitní rozvaděč FACT je určen pro použití v central officech, headendech a datacentrech. FACT je modulární rozvaděč, každý modul má velikost 0,75 U s počtem 48 konektorů LC (24 SC nebo E2000) na jednotlivý modul. Moduly jsou fixovány přes kovové brakety ve CommScopevelikostech od 1U do 42 U. Oproti původním rozvaděčům FIST-GPS se jedná o nárůst kapacity o 33 %. Rozvaděče FACT se fixují do systému racků GR3 od společnosti CommScope, které jsou vyráběny v tzv. C konceptu, což znamená, že při bočním pohledu na stojan rám stojanu opisuje písmeno C. Rozvaděče jsou přizpůsobeny pro zadní montáž, a tím je v přední části volný prostor pro manipulaci s kabely nebo patchcordy. Maximální kapacita rozvaděče v kombinaci s použitím racku GR3 je 2600 konektorů. FACT umožňuje provařování kabelů, kombinace svárů a patchování nebo pouze patchování v rámci jednoho modulu. Rozvaděč je útlumově koncipován i pro použití vláken typu G.652D. Kompletní systém při použití rozvaděče a racku zajišťuje maximální útlum v celém systému 0,5 dB.

Obrovská přednost rozvaděče je ve volném přístupu k jednotlivým patchcordům a příchozím vláknům. Veškerá manipulace s vlákny je pouze vkládáním vláken do naváděcích kanálů a kazet. Otevřený přístup umožňuje kontrolu a ochranu všech vláken vedoucích do jednotlivých modulů . Příchozí vlákna a odchozí patchcordy mohou být pevně fixovány na boku rozvaděče. Veškerý pohyb vláken a patchcordů je zajištěn pomocí systému navádění vláken uvnitř vany. Při samotném otvírání a zavírání modulu není tento pohyb přenášen na vlákna a patchcordy odcházející mimo vanu.

V kombinaci racku GR3 a rozvaděče FACT je potřeba pouze jedna délka patchcordu v celém systému, a to pět metrů.

RaycomVšechny produkty společnosti CommScope procházejí dlouhodobým vývojem a testováním vždy při plném osazení tak, aby splňovaly veškeré požadavky na použití v sítích. Současně jsou vyvíjeny pro maximálně jednoduchou montáž bez použití nákladného nářadí a příslušenství

Autor: Ladislav Kliment, obchodní odd., Raycom s.r.o.