NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Nokia představuje novou generaci AirScale 5G portfolia s technologií ReefShark

Nokia AirScale portfolio

Společnost Nokia oznámila globální uvedení své nejnovější řady špičkových produktů AirScale 5G, která pokrývá základní pásmo, vzdálené rádio a masivní aktivní MIMO antény s digitálním tvarováním paprsku. Inovativní řešení jsou poháněna nejnovější generací čipových sad ReefShark System-on-Chip (SoC) a poskytují nejvyšší kapacitu a výkon sítě a umožňují efektivní nasazení a provoz. Zavádění nových produktů již probíhá.

Společnost Nokia představuje novou generaci masivních antén MIMO AirScale s technologií ReefShark s produkty 32TRX i 64TRX, stejně jako řešení dálkové rádiové hlavy 8T8R. 32TRX je nejlehčí v oboru s hmotností 17 kg, což zjednodušuje a urychluje nasazení. Je pozoruhodné, že této nízké hmotnosti je dosaženo současně s podporou vysoké vysokofrekvenční šířky pásma (200 MHz obsazená šířka pásma a 400 MHz okamžitá šířka pásma) a přináší vysokofrekvenční výkon bez kompromisů. Nové 32TRX i nové masivní MIMO antény 64TRX podporují fragmentované spektrum i sdílení v síti.

Nokia rovněž představuje nové zásuvné karty založené na SoCpro zvýšení kapacity systémového modulu AirScale. Nové ReefShark zásuvné karty poskytují až osmkrát vyšší propustnost a obslouží až osmkrát více buněk ve srovnání s předchozími generacemi. Snadno se instalují a zjednodušují upgrade a rozšířený provoz všech nasazení AirScale. Modul základního pásma Nokia může podporovat 90 000 připojených uživatelů současně a má propustnost 84 Gbps. Vysoce efektivní zásuvné karty ReefShark také snižují spotřebu energie až o 75 procent. Modulární základní pásmo Nokia AirScale umožňuje mobilním operátorům flexibilně a efektivně škálovat kapacitu podle toho, jak se vyvíjí jejich 5G podnikání.

Software Nokia Single RAN nyní zahrnuje 5G, zrychluje zavádění 5G a snižuje celkové TCO pro rádiovou přístupovou síť (Total Cost of Ownership) tím, že odemyká síťovou efektivitu pomocí společného přenosu, společné funkčnosti, společného dodávky softwaru a většího sdílení hardwaru. Kombinace softwaru Nokia Single RAN a nových zásuvných karet základního pásma nabízí více režimů (2G, 3G, 4G, 5G) a více pásem a podporuje nejnovější rozhraní fronthaul (eCPRI) na jediné platformě základního pásma, což zjednodušuje síť a snižuje náklady.

Architektura základního pásma AirScale společnosti Nokia je navržena tak, aby byla připravena na budoucnost a podporovala rostoucí požadavky na bezdrátový provoz. Udržováním odděleného výpočtu L1 a L2 (vrstva 1 a vrstva 2) od zásuvných jednotek L3 (vrstva 3) a transportního základního pásma lze přidat kapacitu, kdykoli a kde je to v síti potřeba. Modernizace sítě lze jednoduše dosáhnout buď upgradem softwaru, nebo přidáním nových zásuvných jednotek do stávajícího základního pásma.

NokiaČipové sady Nokia ReefShark budou také hrát klíčovou roli v budoucích schopnostech umělé inteligence (AI) a strojového učení (ML). Nokia již představila funkce AI/ML v oblastech, jako je prediktivní vyvažování zátěže, detekce anomálií a inteligentní řízení provozu. Všechny platformy Nokia ReefShark jsou připraveny na AI/ML a Nokia letos provádí u zákazníků důkaz konceptu v inovativních oblastech, jako je Massive MIMO optimalizace paprskových vzorů, úspora energie, pokročilé řízení provozu, pokročilé plánování paketů a zjišťování vzorů alarmů.

Tommi Uitto, prezident Mobile Networks, Nokia, uvedl: „Naše nová generace AirScale a baseband produktů poháněných ReefShark je důkazem úspěšné transformace našeho podnikání a schopnosti dodávat našim zákazníkům na celém světě špičkové produkty. Nové portfolio společnosti Nokia umožňuje poskytovatelům komunikačních služeb nabídnout spotřebitelům i podnikovým zákazníkům špičkové 5G prostředí s prémiovými rychlostmi, kapacitou a konektivitou podpořenou bezproblémovým, jednoduchým a efektivním nasazením plug-inů. Naše nové produkty AirScale jsou připraveny na O-RAN. Spotřebovávají méně energie a zdůrazňují náš závazek ke změně klimatu. Jsme nadšeni, že vidíme naše zákazníky nasazovat tyto produkty a vidět transformační dopad 5G technologie.“