NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Nokia představuje novou generaci AirScale 5G portfolia s technologií ReefShark

Nokia AirScale portfolio

Společnost Nokia oznámila globální uvedení své nejnovější řady špičkových produktů AirScale 5G, která pokrývá základní pásmo, vzdálené rádio a masivní aktivní MIMO antény s digitálním tvarováním paprsku. Inovativní řešení jsou poháněna nejnovější generací čipových sad ReefShark System-on-Chip (SoC) a poskytují nejvyšší kapacitu a výkon sítě a umožňují efektivní nasazení a provoz. Zavádění nových produktů již probíhá.

Společnost Nokia představuje novou generaci masivních antén MIMO AirScale s technologií ReefShark s produkty 32TRX i 64TRX, stejně jako řešení dálkové rádiové hlavy 8T8R. 32TRX je nejlehčí v oboru s hmotností 17 kg, což zjednodušuje a urychluje nasazení. Je pozoruhodné, že této nízké hmotnosti je dosaženo současně s podporou vysoké vysokofrekvenční šířky pásma (200 MHz obsazená šířka pásma a 400 MHz okamžitá šířka pásma) a přináší vysokofrekvenční výkon bez kompromisů. Nové 32TRX i nové masivní MIMO antény 64TRX podporují fragmentované spektrum i sdílení v síti.

Nokia rovněž představuje nové zásuvné karty založené na SoCpro zvýšení kapacity systémového modulu AirScale. Nové ReefShark zásuvné karty poskytují až osmkrát vyšší propustnost a obslouží až osmkrát více buněk ve srovnání s předchozími generacemi. Snadno se instalují a zjednodušují upgrade a rozšířený provoz všech nasazení AirScale. Modul základního pásma Nokia může podporovat 90 000 připojených uživatelů současně a má propustnost 84 Gbps. Vysoce efektivní zásuvné karty ReefShark také snižují spotřebu energie až o 75 procent. Modulární základní pásmo Nokia AirScale umožňuje mobilním operátorům flexibilně a efektivně škálovat kapacitu podle toho, jak se vyvíjí jejich 5G podnikání.

Software Nokia Single RAN nyní zahrnuje 5G, zrychluje zavádění 5G a snižuje celkové TCO pro rádiovou přístupovou síť (Total Cost of Ownership) tím, že odemyká síťovou efektivitu pomocí společného přenosu, společné funkčnosti, společného dodávky softwaru a většího sdílení hardwaru. Kombinace softwaru Nokia Single RAN a nových zásuvných karet základního pásma nabízí více režimů (2G, 3G, 4G, 5G) a více pásem a podporuje nejnovější rozhraní fronthaul (eCPRI) na jediné platformě základního pásma, což zjednodušuje síť a snižuje náklady.

Architektura základního pásma AirScale společnosti Nokia je navržena tak, aby byla připravena na budoucnost a podporovala rostoucí požadavky na bezdrátový provoz. Udržováním odděleného výpočtu L1 a L2 (vrstva 1 a vrstva 2) od zásuvných jednotek L3 (vrstva 3) a transportního základního pásma lze přidat kapacitu, kdykoli a kde je to v síti potřeba. Modernizace sítě lze jednoduše dosáhnout buď upgradem softwaru, nebo přidáním nových zásuvných jednotek do stávajícího základního pásma.

NokiaČipové sady Nokia ReefShark budou také hrát klíčovou roli v budoucích schopnostech umělé inteligence (AI) a strojového učení (ML). Nokia již představila funkce AI/ML v oblastech, jako je prediktivní vyvažování zátěže, detekce anomálií a inteligentní řízení provozu. Všechny platformy Nokia ReefShark jsou připraveny na AI/ML a Nokia letos provádí u zákazníků důkaz konceptu v inovativních oblastech, jako je Massive MIMO optimalizace paprskových vzorů, úspora energie, pokročilé řízení provozu, pokročilé plánování paketů a zjišťování vzorů alarmů.

Tommi Uitto, prezident Mobile Networks, Nokia, uvedl: „Naše nová generace AirScale a baseband produktů poháněných ReefShark je důkazem úspěšné transformace našeho podnikání a schopnosti dodávat našim zákazníkům na celém světě špičkové produkty. Nové portfolio společnosti Nokia umožňuje poskytovatelům komunikačních služeb nabídnout spotřebitelům i podnikovým zákazníkům špičkové 5G prostředí s prémiovými rychlostmi, kapacitou a konektivitou podpořenou bezproblémovým, jednoduchým a efektivním nasazením plug-inů. Naše nové produkty AirScale jsou připraveny na O-RAN. Spotřebovávají méně energie a zdůrazňují náš závazek ke změně klimatu. Jsme nadšeni, že vidíme naše zákazníky nasazovat tyto produkty a vidět transformační dopad 5G technologie.“

3G konec
telekomunikace

Slovak Telecom ukončuje provoz 3G sítě

Slovak Telekom dokončil vypínání své 3G sítě. Operátor 23. listopadu oznámil, že službu v posledních 39 okresech vypnul. Společnost Slovak Telekom, kterou vlastní Deutsche Telekom,

ČÍST DÁLE »
5G ČR pokrytí 2025
telekomunikace

Srbsko uspořádá příští rok aukci 5G

Srbská vláda plánuje příští rok vydražit spektrum pro služby 5G. Jak uvádí místní publikace Tanjug, srbský ministr IT Mihailo Jovanović oznámil plány během zahájení konference

ČÍST DÁLE »