NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

MikroExpo 2022: Rozhovor s Kryštofem Klímou

Mikroexpo 2022

Přinášíme Vám rozhovor s Kryštofem Klímou, pořadatelem tradiční mezinárodní akce v oblasti telekomunikací a systému Mikrotik, konference MikroExpo. I letos, jako každý rok, jsme mediálním partnerem této akce.

Kolikátý ročník se již bude konat? Jak je tato akce koncipována?

Tato akce je koncipována jako jednodenní propojení v oboru telekomunikací a částečně i v oboru elektro, jelikož tyto dva obory spolu úzce souvisí. Každým rokem navštíví akci okolo 500 lidí. Pořádám ji už 16tý rok, je to zároveň také nejstarší akce pro WISP, tedy většinou bezdrátové poskytovatele internetu, samozřejmě nyní obecně stavějící více optické sítě nových generací.

Tradičně se koná v Klubu Kultury v Uherském Hradišti druhou, resp. třetí středu v červenci. Letos bude 20. července.

Proč zrovna MikroExpo a proč zrovna Uherské Hradiště?

Vzhledem k tomu, že na začátku všeho byl MikroTik, operační systém dodnes většinově používaný na lokálních sítích a dnes i národních, tak jsme chtěli nějakou nenápadnou provázanost s tímto vynikajícím softwarem i společností. Sám s tímto systémem pracuji cca od roku 2000 a také pořádám častá školení na ovládání routerů – nejčastěji RouterBoard – vybavených tímto softwarem. Společnost MikroTik s tím nechtěla být nikdy spojena napřímo, ačkoli jsem jim to několikrát nabízel. Nechává podobné akce v různých státech světa žít svým životem, pokud o nich ví.

A jelikož nám tento svět ISP přišel dost malý, hodil se i výstižný název MikroExpo, jako malá výstava. Také jsme chtěli trochu více propojit naši českou a moravskou kotlinu s dalšími regiony, tak jsme ještě přizvali i slovenské bratry.

Tehdy v roce 2006 jsem píchl do mapy na jedné straně Hranice v Čechách, na druhé straně Vyšné Nemecké, a na půlce cesty mi vyšel Zlín, kde byl ovšem tehdy takovou akci schopný uskutečnit jenom hotel Moskva. Tam to nevyšlo, tak mi nějaká dobrá duše z oboru poradila: „Co takhle Uherské Hradiště? Je to jen kousek vedle a zařízeni jsou výborně, každým rokem přece pořádají Slovácké léto a Letní Filmovou Školu…“

Od té chvíle už nebylo daleko k jednání s Klubem kultury, který nám již 16tý rok vychází vstříc.

Co vše je na Vaší akci k vidění u stánků? Jaké společnosti se účastní, jsou zahraniční i z dalších států než jen Slovenska?

Ano, této akce se každým rokem účastní zhruba 40-45 vystavovatelů, a to opravdu z různých zemí. Vedle tradičně silného českého zastoupení, tu máme řadu slovenských firem. Poměrně pravidelně máme společnosti z polského trhu. Hlavně ty, které podnikají v České republice a Slovensku. Ale vystavují zde i rakouští distributoři IT, nebo anglické společnosti vyrábějící software. Letos například bude mimořádně silné zastoupení společnosti Loxone, rakouského lídra Smart Home trhu. Řekl bych, že u nich je to naprostá výjimka, aby někde vystavovali. O to více si toho cením, že si vybrali zrovna tuto akci pro svou propagaci.

Tímto jsme také opět zastoupeni v oblasti chytrých domů a chytrých instalací. Každý rok vystavuje několik firem z tohoto trhu.

Co nového se na této akci dozvíme v přednáškách?

Já konkrétně se letos velmi těším právě na uvedení Loxone. Bude zde například přednáška o tom, jak za 40 minut nakonfigurovat celý chytrý dům. Zároveň jejich expozice bude postavena jako chytrý dům, prostě paráda, zábava, zároveň příležitost vše vidět naživo.

Dále mě překvapilo, že po letech končí ikonická vyhláška 50/1978 Sb. Modla všech elektrikářů, bude nahrazena, o čemž nám přijde povyprávět člověk na slovo vzatý pan Minařík z portálu Elektrika.cz.

Také nás čeká povinná legislativa, kterou nemají sice všichni v lásce, ale jak všichni víme, zákony se mají dodržovat.

Nemohu samozřejmě zapomenout i na další společnosti, které se u nás chystají představit různé výrobky, některé i premiérově, takže skutečně se bude na co dívat!

wifiprofi.czKdo ze zajímavých vystavovatelů bude letos vystavovat?

Nechci zde vyzdvihovat jednoho nade všechny. Každý vystavovatel přispívá k naší akci významnou měrou. Už jen kdyby nebyl, tak bych to nákladově nemohl nikdy dostat na tu příjemnou lidskou úroveň, kdy v předprodeji stojí vstupenka pouhých 500 korun. Ještě je k tomu při zakoupení do 1.7. garantováno tričko, jako krásná památka na naši akci. Zaručeně budou zajímaví všichni vystavovatelé!

Čeká nás nějaká zásadní novinka oproti jiným ročníkům?

Sám osobně zásadní novinku v organizaci nechystám. Jen vidím, i vzhledem k výstavě a přednáškám od Loxone, lehkou změnu z čistě providerského světa do světa chytrých instalací, přestože společnosti prodávající chytrou domácnost jezdí už roky, ale ani jedna není tak komplexně provázána s trhem.

Letos je to tedy první akce, která není čistě ze světa ISP a telekomunikací obecně, ale i o možném novém zaměření účastníků. Leckdo se již dnes dostal na rozcestí, náklady rostou, cena internetu neměnná, tak se hledají další byznysy, které by mohly být zajímavé. Ano, jeden ze směrů je i chytrá instalace. Být prostě nejen provider, ale i opravdový partner zákazníka na celý život.

PROFiber Networking FO-01 Základy vláknové optiky
telekomunikace

Kurz: FO-01 Základy vláknové optiky

Cílem kurzu FO-01 Základy vláknové optiky je poskytnout základní znalosti včetně praktických zkušeností pro práci s optickými vlákny. Kurz je vhodný pro méně zkušené pracovníky

ČÍST DÁLE »