NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

MikroExpo 2020: Rozhovor s Kryštofem Klímou

MIKROEXPO 2020 rozhovor

Dne 15. 7. 2020, se v Uherském Hradišti, v kongresovém sále Klubu Kultury, konal další ročník mezinárodní akce v oblasti telekomunikací a systému Mikrotik, MikroExpo 2020. Jde o již tradiční velkou přednáškovou akci, určenou především poskytovatelům Internetu a uživatelům Mikrotik Operačního Systému ve svých routerech. Na pár otázek jsme se zeptali organizátora, pana Kryštofa Klímy, ze společnosti WifiProfi.

Jak vnímáte, z pohledu návštěvnosti, letošní účast na konferenci MikroExpo 2020, jak účastníků, tak partnerů, když je v podstatě ještě „koronavirová“ doba?

Samozřejmě, jako všechny, i nás postihla koronavirová krize. Nicméně překvapivě nejvíc nás zastihla přímo v den konání, kdy uzavřeli JIP v nemocnici v Uherském Hradišti. Poté nám rázem nepřijeli dva vystavovatelé. Přestože měli zaplaceno a chtěli přijet, tak v danou chvíli, a to i za stoprocentního storno poplatku, tedy že by jim nebyly vráceny peníze, se rozhodli nepřijet. Dále nám nepřijelo pět přednášejících a návštěvníků jako takových mělo být 430 a bylo zhruba o 110 méně.

Jak vidíte business v tomto odvětví? Klesá nebo roste v současné době? A jak vidíte následující zbytek roku, nebo i výhled do příštího roku?

wifiprofi.czReálně vidím byznys v tomto odvětví tak, že se ho koronavirová krize zase tolik nedotkla. Vzhledem k tomu, že tento byznys je hlavně online, vidím spíše, že zůstává vše při starém. Nicméně, daleko více než koronavirová krize, působí například v poslední době mobilní data zadarmo. Mobilní a velcí operátoři nás technicky nezničili, ale komerčně nás dokázali zničit během pár měsíců, a to ve chvíli, kdy se objevily tarify mobilních neomezených dat, tehdy pro nás teprve začala krize. Netvrdím, že by to bylo přímo likvidační, ale spousta operátorů již vnímá zpětnou vazbu lidí, kteří mají například služební SIM kartu a soukromá data až tak nutně nepotřebují.

Jak jste celkově spokojen s průběhem této konference a plánujete nějaké změny pro rok příští?

Byl jsem velice spokojen a příjemně překvapen, protože vzhledem k tomu, že byla stále koronavirová krize, tak jsem očekával, že se bude více lidí bát a nakonec nepřijedou. Překvapila mě pouze ta změna díky uzavření JIPu v Uherském Hradišti, kdy nám přišlo méně lidí. Návštěvnost 430 lidí je sice o sto méně než rok předtím, kdy nebyla koronavirová krize, na druhou stranu vidím, že malých ISPíků spíše ubývá, takže by to číslo stejně bylo klesající. To už se ukazuje několik let, kdy má naše konference klesající tendenci. Dříve nám chodilo zhruba 560 lidí a od té doby pak 540, 520, letos je to 430, tedy koronavirus se tam přece jen projevil, nicméně si myslím, že konference se vydařila.

Změny na příští rok asi neplánuji. Jako každý rok jsem provedl anketu a zatím drtivá většina, tedy 70%, odpověděla stejně, tedy že tuto akci mají v kalendáři, takto jim to vyhovuje a se skladbou dále nic není třeba měnit a těší se na ni každý rok. Pouze by bylo dobré mít více vystavovatelů, takže se jim pokusíme vyhovět a více vystavovatelů zajistit.