NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Koronavirus zvyšuje internetový provoz

internet connection

Stovky lidí v karanténě, desetitisíce zaměstnanců na home officu a celá republika s omezením vycházení z domu. Lidé po celé republice sledují ve větší míře seriály na Netflixu, připojují se k e-mailovým účtům nebo si přes internet pouští televizi. Omezení pohybu kvůli koronaviru je tak zkouškou nejen pro mezilidské vztahy, ale také pro internetové připojení.

Z analýzy společnosti SMART Comp., která poskytuje internetové připojení pod značkou netbox, vyplývá, že provoz na internetu je o 15 až 20 procent vyšší než běžně. „První sobotu, kdy platila veškerá vládní omezení, jsme v rámci naší sítě zaznamenali asi o 30 procent větší datový tok,“ popsal Michal Rašovský, ředitel infrastruktury společnosti SMART Comp. Za normální situace lidé využívají internetové připojení nejvíce od pěti hodin odpoledne do deváté večer. V době, kdy je vládou omezené vycházení z domu, poskytovatelé internetu zaznamenávají nárůst už kolem deseti hodin dopoledne. A drží se celý den. Nejvyšší datový tok je pak mezi dvacátou a dvaadvacátou hodinou večerní.

Podle prezidenta Výboru nezávislého ICT průmyslu Jakuba Rejzka to pro síť neznamená žádný problém. „Sítě zvládají zvýšené sledování videí z YouTube, Netflixu nebo televizních služeb IPTV. Naprostá většina operátorů má ve své síti jejich CDN, tedy prvky pro doručování mediálního obsahu, díky kterým je možné provoz bez problému optimalizovat,“ uvedl Jakub Rejzek.

Totéž potvrzuje i Michal Rašovský ze SMART Comp. „Jsme technicky připravení na větší nápor. Pro nás ani naše klienty to neznamená žádný problém,“ zdůraznil Rašovský. Společnost posílila i internetovou televizi. „Se startem karantény jsme spustili nové datové uložiště, které pomáhá odbavit provoz na nejsledovanějších televizních kanálech. Toto spuštění je součástí dlouhodobého posilování platformy, které vrcholí s nástupem zvýšeného provozu,“ řekl Michal Rašovský.