NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Inovativní způsob připojování zákazníků v sítích FTTH

Irská společnost Emtelle, která má třicetileté zkušenosti s dodávkou materiálu pro výstavbu optických sítí FTTx, přišla s inovativním řešením, jak snížit náklady na připojení koncových zákazníků při výstavbě sítí FTTx. Největším problémem při instalaci vláken do bytů či rodinných domů je náročné stanovení časového harmonogramu vstupů do jednotlivých objektů koncových zákazníků.

Připojování zákazníků v současné době vyžaduje alespoň dvě návštěvy u koncového zákazníka. Jednu návštěvu při instalaci optického vlákna do objektu a druhou návštěvu pro ukončení vlákna v bytové zásuvce a uvedení do provozu koncového zařízení.

Emtelle-QWKlink-fibre-blowingVláknový svazek s předinstalovanými optickými konektory na obou stranách snižuje počet vstupů do jednotlivých objektů a počet svárů, které jsou nutné pro připojení koncového zákazníka. Využitím vláknového svazku s předinstalovanou ferulí dokážeme v jednom kroku připojit zákazníka včetně instalace optického vlákna i zapojení optického konektoru. Předkonektorovaný vláknový svazek s připravenou ferulí pro konektor LC lze zafouknout do mikro trubičky s vnitřním průměrem 3,5 mm. Konektor LC/APC je určen pro přímou instalaci u zákazníka bez použití jakéhokoliv nářadí s finanční úsporou za použití optického pigtailu a sváru optického vlákna. Druhá strana svazku je opatřena předinstalovaným konektorem SC/APC v patchcordovém provedení pláště. Vláknový svazek s předinstalovanou ferulí je určen pro přímé zafouknutí do mikro trubiček nebo k instalaci do stávajících ochranných trubek uvnitř objektů.

QWKlink řešení předkonektorovaného svazku vláken je dodáváno na papírovém bubínku pro přímé zafouknutí. Délky svazků mohou být od 25 až do 500 metrů s dodacími délkami odstupňovanými po 25 metrech. Při samotné instalaci tak lze poměrně přesně určit délku vláknového svazku pro připojení konkrétního objektu bez zbytečně dlouhých rezerv.

QWKlink řešení může být použito i v mikro trubičce, ve které již je vláknový svazek zafouknutý. Při samotné instalaci mikro trubičky do objektu dojde v jednom kroku jak k instalaci chráničky a vlákna, tak i k samotnému zakončení optickým konektorem.

RaycomPři současném trendu vzrůstající výstavby sítí FTTH je zvyšován tlak na rychlou a levnou instalaci služby poskytované koncovým zákazníkům. QWKlink řešení snižuje náklady na samotnou instalaci a použitý materiál, a zvyšuje rychlost při připojování koncových zákazníků.

Ladislav Kliment

Raycom s.r.o.