NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

GSA: 97 operátorů na celém světě již drží mmWave spektrum pro 5G

mmWave spectrum for 5G

Podle nové zprávy od Global Mobile Supplier Association (GSA) celkem 97 provozovatelů v 17 zemích či teritoriích je v současné době držitelem veřejných licencí umožňujících provoz 5G sítí využívajících mmWave spektrum.

Je známo, že 22 operátorů již používá 5G sítě využívající mmWave spektrum, zatímco 13 zemí či území oznámilo formální plány s konkrétními daty pro přidělování frekvencí nad 24 GHz mezi současností a koncem roku 2021.

24,25–29,5 GHz 5G mmWave rozsah spektra je dosud nejvíce licencovaný či nasazený, se 123 operátory ve 42 zemích či teritoriích investujících do 5G (ve formě pokusů, licencí, rozmístění nebo operačních sítí) v tomto rozsahu spektra.

GSA také uvedla, že nyní celkem 84 oznámených 5G zařízení výslovně podporuje jedno nebo více pásem 5G spektra nad 24 GHz, a to z 59 na konci listopadu 2019. Asociace rovněž poznamenala, že 27 z těchto zařízení je komerčně dostupných.

„Spektrum 5G mmWave nabízí velké množství šířky pásma pro poskytování mnohem větší kapacity, rychlejší stahování a více odběratelů, díky čemuž je ideální pro aplikace s vysokou datovou propustností, jako jsou video komunikace, video animace, aplikace hladovějící po datech, jako je virtuální a rozšířená realita a rychlé zavedení pevného bezdrátového přístupu,“ řekl Joe Barrett, prezident GSA. „Globální zájem regulačních orgánů a mobilních operátorů o udělení licence na vysokorychlostní spektrum se odráží v rostoucím ekosystému zařízení s více prodejci a formujícími faktory, které nyní podporují pásma nad 24 GHz. Navzdory narušení způsobenému pandemií pokračujeme ve všech pásmech v aukcích 5G spektra, přičemž do konce roku 2020 stále plánuje aukce spektra přes 40 zemí.“

High-band spektrum je vhodné pro místní oblasti, „hot spot“ pokrytí a podporuje 5G aplikace v místech, kde je vyžadována vysoká propustnost dat. High-band spektrum je také ideální pro rozmístění v budovách díky charakteristikám šíření. Širokopásmové spektrum s nižším výkonem může být účinně nasazeno v budově pro doplnění Wi-Fi a zajištění plynulého pokrytí 5G.

Zdroj: rcrwireless.com

Obrázek: Freepik

Vodafone testuje 5G na Ukrajině
telekomunikace

Vodafone testuje 5G na Ukrajině

Vodafone Ukrajina tento měsíc uskutečnil své první 5G zkoušky. Telekomunikační společnost se spojila s finským dodavatelem Nokia, aby provedla zkoušky během Action Forum 2024. Test

ČÍST DÁLE »