Společnost Ericsson Consumer & IndustryLab zveřejnila v květnu zprávu pod názvem 5G Consumer Potential, která vyvrací některé mýty o 5G. Obsahem studie je, jaký konkrétní přínos a výhody přináší 5G uživatelům mobilních sítí. Mimoto jsou také nastíněny možnosti, které spuštění sítí 5G přinese poskytovatelům telekomunikačních služeb. Jedná se o jednu z nejrozsáhlejších studií, která mapuje očekávání spotřebitelů, jejímž cílem je zbourat předsudky spojené s nástupem 5G.
Mýtus 1: 5G nenabízí zákazníkům žádné okamžité výhody
Uživatelé mobilních sítí vidí v 5G řešení problému přetížených městských sítí, a to zejména ve velkých metropolích. V lokalitách s vysokou hustotou obyvatelstva se s problémy se sítí setkává 6 z 10 uživatelů smartphonů. Respondenti také očekávají, že s nástupem 5G přibyde možnost volby vysokorychlostního připojení pro domácnosti.
Mýtus 2: Uživatelé jsou spokojení se současnými službami 4G a nemají důvod připlácet si za 5G
Studie také boří mýtus, že uživatelé nejsou ochotní platit za 5G vyšší cenu. Ve skutečnosti uživatelé smartphonů uvádějí, že jsou za služby páté generace ochotní zaplatit o 20 % více. Polovina tzv. early adopters dokonce až o 32 % více. Celkem 4 z 10 z nich však od 5G očekávají nové možnosti užití a nové platební modely. Na oplátku očekávají bezpečnou síť a stabilně vysokou rychlost připojení k internetu.
Mýtus 3: Jediným řešením pro 5G budou smartphony
Celkem 43 % uživatelů, kteří vlastní jeden z nejnovějších modelů iPhonů, mají pochybnosti o tom, zda současné smartphony dokážou naplno využít všech výhod 5G. Celkem 4 z 10 uživatelů si myslí, že se by se smartphony měly dál vyvíjet, aby byly na spuštění 5G připravené, a očekávají funkce, jako jsou holografická projekce nebo 360stupňová kamera. Globálně se však polovina uživatelů shoduje na tom, že smartphony v současné podobě budou stále existovat a že v příštích pěti letech budeme všichni moci navíc využívat rozšířenou realitu (AR) a chytré brýle.
Mýtus 4: K predikci budoucí poptávky po 5G lze použít současné vzorce
Dalším klíčovým zjištěním je, že současné 4G vzory nic nevypovídají o budoucím chování uživatelů mobilních sítí 5G. Očekává se např., že s nástupem 5G se ještě zvýší sledovanost videa. Zákazníci očekávají, že budou moci sdílet videa ve vyšších rozlišeních, ale také využívat formáty jako jsou virtuální (VR) nebo rozšířená realita (AR). Celkově to bude v průměru znamenat tři další hodiny video obsahu sledovaného na mobilních zařízeních za týden. Zahrnuta je i jedna hodina, během níž budou uživatelé využívat AR brýle a VR headsety. Studie také odhalila, že spotřeba dat 1 z 5 uživatelů na 5G zařízeních by do roku 2025 mohla přesáhnout 200 GB měsíčně.
„Díky našemu výzkumu jsme zbořili čtyři mýty o názorech spotřebitelů na 5G a zodpověděli otázky, zda budou 5G funkce vyžadovat nové typy zařízení nebo jestli budou smartphony výhradním řešením pro 5G,“ shrnuje Jasmeet Singh Sethi, vedoucí ConsumerLab, Ericsson Research.
Nejnovější studie Ericsson ConsumerLab je založena na 35 000 rozhovorech s uživateli chytrých telefonů ve věku od 15 do 69 let ve 22 zemích. Názory účastníků reprezentují téměř jednu miliardu lidí. Za účelem získání pohledu na hodnoty, které má 5G pro zákazníky, bylo provedeno dalších 22 rozhovorů s předními odborníky, včetně akademiků a vedoucích pracovníků, kteří pracují pro telekomunikační operátory, výrobce headsetů a čipů, start-upy a think-tanky.