NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

EK opět odmítla návrh ČTÚ na regulaci velkoobchodního trhu s mobilními daty

telco EK 5G ČTÚ data

Evropská komise opět odmítla návrh Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) na regulaci velkoobchodního trhu s mobilními daty v České republice. Komise o tom informovala v dnešní tiskové zprávě. Podle ČTÚ ani návrh doplněný Evropskou komisi nepřesvědčil, že tři síťoví mobilní operátoři jednají ve shodě a že tím dochází k omezování konkurence.

„ČTÚ poukázal na skutečnost, že maloobchodní ceny mobilních telekomunikačních služeb jsou v České republice obzvlášť vysoké. Virtuální mobilní operátoři podle ČTU nejsou schopni nabízet konkurenceschopné služby kvůli údajně nevýhodným vstupním podmínkám. ČTÚ proto navrhl označit všechny tři mobilní operátory, tedy O2, T-Mobile a Vodafone, za subjekty disponující společnou významnou tržní silou,“ uvedla Evropská komise. Podle jejího názoru však ČTU neprokázal, že byla naplněna kritéria pro společné dominantní postavení.

Komise má i přes doplněné argumenty v analýze ze strany ČTÚ za to, že v České republice existují další regulační nástroje, které mohou napomoci nedokonalou konkurenci zlepšit, a proto se rozhodla vetovat návrh ČTÚ, směřující k nejsilnějšímu regulačnímu nástroji, kterým ČTÚ jako regulátor disponuje, uvedl v tiskové zprávě úřad. „Komise se konkrétně domnívá, že závazek národního roamingu a závazky velkoobchodní nabídky v návaznosti na aukci kmitočtů 700 MHz mohou přispět ke zlepšení situace na velkoobchodním i maloobchodním trhu,“ dodal úřad.

ČTÚ rovněž uvedl, že bere rozhodnutí Evropské komise na vědomí a že nyní bude především pokračovat v prověřování plnění závazků z aukcí kmitočtů. Dodal, že bude i nadále vývoj na trhu mobilních služeb v České republice monitorovat.

„Jakkoliv si je ČTÚ vědom, že z hlediska kvality poskytovaných mobilních služeb a jejich dostupnosti si Česká republika nestojí špatně, bude i nadále věnovat pozornost cenové úrovni,“ slíbil úřad. V případě že by se situace na trhu v následujícím období nezlepšila, hodlá úřad opětovně posoudit existenci předpokladů pro uplatnění regulace.

TZ

PROFiber Networking FO-01 Základy vláknové optiky
telekomunikace

Kurz: FO-01 Základy vláknové optiky

Cílem kurzu FO-01 Základy vláknové optiky je poskytnout základní znalosti včetně praktických zkušeností pro práci s optickými vlákny. Kurz je vhodný pro méně zkušené pracovníky

ČÍST DÁLE »