NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

EK odmítla návrh ČTÚ na regulaci trhu mobilních dat

mobilní data regulace

Evropská komise odmítla návrh na regulaci velkoobchodního trhu s mobilními daty v ČR. Český telekomunikační úřad svou analýzou neprokázal, že tři síťoví mobilní operátoři jednají ve shodě, a omezují tak konkurenci. Uvedla to na svém webu. Český regulátor s takovým závěrem nesouhlasí a zvažuje další kroky.

Pro ČTÚ není podle Terezy Meravé z tiskového oddělení rozhodnutí překvapivé. „Již na prenotifikačním jednání, tedy v době, kdy ještě nebyla analýza Evropské komisi známa, komise neformálně, nicméně poměrně srozumitelně vyjádřila svou skepsi vůči budoucímu postupu Českého telekomunikačního úřadu,“ uvedla.

ČTÚ v minulých letech na základě analýzy trhu mobilních dat dospěl k názoru, že je v Česku omezena konkurence, a proto jsou ceny služeb jedny z nejvyšších v Evropě. O2, T-Mobilu a Vodafonu proto chtěl uložit povinnost umožnit přístup k jejich velkoobchodním mobilním službám virtuálním operátorům za regulovanou cenu. Regulovaná velkoobchodní cena mobilních dat měla virtuálním operátorům umožnit replikovat nabídky mobilních síťových operátorů a soutěžit s nimi na trhu.

Sdružení Evropských regulátorů BEREC se s některými výhradami EK ztotožnilo, nicméně také konstatovalo například významné selhání trhu na maloobchodní úrovni s cenami výrazně nad průměrem EU. Virtuální operátoři podle BEREC nemohou nabídnout účastníkům konkurenceschopné ceny kvůli zatěžujícím podmínkám na velkoobchodní úrovni. BEREC také doporučoval, aby EK a ČTÚ dále pokračovaly v jednání o odstranění přetrvávajících nejasností. K takovým jednáním už ze strany komise nedošlo.

Ministerstvo průmyslu a obchodu loni v září uvedlo, že cena mobilních dat v Česku klesla za poslední dva roky o polovinu, od roku 2011 jde o desetinásobné snížení. Za poklesem je podle něj zejména zavedení neomezených datových tarifů a posílení konkurence.

Zdroj: ČTK/allnews.cz