NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Dříč, který nemusí odpočívat. Flashové diskové pole Huawei OceanStor Dorado V6

Huawei OceanStor Dorado V6

Zařízení postavené na nové architektuře SmartMatrix, zajišťující bezchybnou činnost celého pole i při selhání sedmi z osmi řadičů, nová generace hardware a čipů schopných zvládat přes 20 milionů vstupně-výstupních operací za sekundu a nabízející šířku pásma přes 800 GB. Zní to jako sci-fi? Zní. Ve skutečnosti je to ale popis nového „all flash“ diskového pole OceanStor Dorado V6, od čínské společnosti Huawei.

HuaweiPřesun stále většího množství provozu do cloudů – ať již veřejných nebo privátních – mění pravidla v oblasti síťových úložišť. V celé řadě aplikací je potřeba mít data dostupná neustále, bez rizika byť jen krátkého výpadku, a, co je možná ještě důležitější, data je potřeba mít k dispozici neustále v reálném čase. Právě při těch nekritičtějších nasazeních, u nichž jsou nároky na bezpečnost a dostupnost dat nejvyšší, nachází své uplatnění nové síťové úložiště Huawei OceanStor Dorado V6. V něm se vůbec poprvé v historii setkáváme s podporou end-to-end NVMe architektury. Pro spojení se serverem lze totiž využít protokol NVMe over Fibre Channel NVMe over Fibre Channel. Protokol NVMe přináší u fashových úložišť výrazné snížení latence a nárůst výkonu.

Spolehlivost na pět devítek

Kombinace rozhraní NVMe s all flash disky, umožňuje OceanStor Dorado V6 obsluhovat velké množství databází a zvládat ukládání i čtení obrovských objemů dat v reálném čase. Podle nezávislých měření zvládá toto úložiště neuvěřitelných 20 milionů I/O operací za sekundu, s latencí 0,01 sekundy, což z něj dělá jasného světového rekordmana. Jeho největší konkurent zvládá přibližně polovinu této hodnoty. Vzhledem k poskytovanému pásmu o šířce 800 GB, slibuje vysokou dosažitelnost a zajišťuje vždy dobrou dostupnost služeb. Díky unikátnímu systému detekce chyb, nabízí OceanStor Dorado V6 neuvěřitelnou spolehlivost až na pět devítek (99,99999 %), což odpovídá zhruba pěti minutám ročně.

Základním pilířem této spolehlivosti je nová generace hardwarové architektury SmartMatrix, která využívá umělou inteligenci a spolupracuje s novými čipy vlastní výroby. Díky tomu dokáže inteligentně rozkládat zátěž tak, že veškeré služby zůstávají plně dostupné i při výpadku sedmi z osmi kontrolerů. Žádné podobné řešení doposud na trhu neexistuje. Tyto vlastnosti navíc dovoluji měnit či upgradovat stávající flashové disky v úložišti za plného provozu a především bez jakéhokoli dopadu na dostupnost služeb.

Nová generace procesorů Kunpeng 920 je řazena na absolutní špičku ARM čipů a je vyráběna na 7nm technologii. Nárůst výkonu je oproti srovnatelným konkurenčním procesorům přibližně čtvrtinový. Inteligentní algoritmus FlashLink spojení s maximálně 32 kontroléry zajišťuje plynulou škálovatelnost potřebného výkonu v kritických aplikacích. Použitá architektura SmartMatrix přináší přímé propojení mezi front-endovými kartami, řadiči samotnými flashovými disky. Unikátní technologie zajišťuje neustálé udržování obsahu cashe ve třech kopiích a automatické zrcadlení dat, což činí systém velmi robustní a minimalizuje riziko selhání.

Pod taktovkou umělé inteligence

Integrální součástí architektury SmartMatrix jsou také AI čipy (umělá inteligence). Ty nepřetržitě vyhodnocují využití flashového úložiště v reálném provozu a s pomocí strojového učení vylepšuje algoritmy fungování celého systému. Dokáže například předpovídat nároky na Huawei DCIG badgevýkon a kapacitu přibližně šest dní dopředu a dokonce s dvoutýdenním předstihem detekuje riziko selhání některého z disků. V 93 procentech případů je navíc schopen situaci automaticky vyřešit. S pomocí Huawei storage fault Library, lze navíc detekovat selhání i dalších komponent, což umožnilo zkrátit dobu obnovy do plného provozu v případě výpadku, ze dvou hodin na pouhých 10 minut.

Vysoká efektivita, ale také menší nároky na energii, posílené malou náročností nové generace procesorů Kunpeng 920 (spotřeba elektřiny je nižší asi o 92 procent) a vysoká spolehlivost flashových pamětí, znamená výrazné snížení celkových nákladů na vlastnictví. Provozní náklady (OPEX) mohou klesnout až o tři čtvrtiny, úspora místa může dosáhnout dokonce až 82 procent.

K dalšímu snížení celkových nákladů na vlastnictví přispívá také aplikace DeviceManager usnadňující konfiguraci a správu diskového úložiště a umožňující částečně automatizovat údržbu.

Ocenění z  Tokia

Flashové úložiště Huawei OceanStor Dorado V6 je dostupné v pěti základních provedeních – OceanStor Dorado 3000 V6 až OceanStor Dorado 18000 V6. Podle zvolené verze lze pole osadit 1200 nebo až 6 400 SSD. Maximální velikost cashe se pak pohybuje od 1,5 TB do 32 TB, přičemž pole podporuje v modelech OceanStor Dorado 3000 V6 až OceanStor Dorado 8000 V6 maximálně 16 kontrolerů, u modelu OceanStor Dorado 18000 V6 pak 32 konrolerů. U nejnižšího modelu OceanStor Dorado 3000 V6, jsou k dispozici porty SAS 3.0, u ostatních pak již také NVMe Over Fabric. Počet modulů na kontroler, které jsou plně vyměnitelné za chodu, se pohybuje od 6 do 28.

Nový model flashového úložiště Huawei OceanStor Dorado V6 zabodoval nedávno také na největší japonském ICT veletrhu Interop Tokyo 2020, odkud si odnesl ocenění Best of Show. Ocenění jsou udělována na základě komise složené z IT odborníků a předních japonských akademiků. Hlavní důraz při výběru oceněného produktu je kladen nejen na technologickou pokročilost a inovativnost, ale také na přínosy pro komerční nasazení.

dnsPro resellery proběhla 7.9.2020 akce: Poznejte zcela novou generaci diskového pole Huawei OceanStor Dorado V6

 

Pokud budete mít zájem o další informace k tomuto nebo jinému Huawei produktu, kontaktujte tým distributora DNS a.s., který najdete na https://www.dns.cz/vyrobci/huawei