NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

DNS infrastrukturu pro 100 milionů lidí (DNS4EU) bude vyvíjet konsorcium pod vedením Whalebone

DNS4EU

Cílem DNS4EU je poskytnout lidem, společnostem a institucím EU bezpečný, soukromí respektující a výkonný rekurzivní DNS, tedy „telefonní seznam internetu“, který umožňuje procházení webu pomocí názvů domén namísto řetězců čísel. Projekt se stane důležitým pilířem evropské internetové suverenity.

DNS4EU je součástí vize posílení digitální nezávislosti Unie a bude sloužit coby alternativa k současným veřejným DNS překladačům nabízeným americkými technologickými giganty. Evropská komise si klade za cíl uchovávat data uživatelů v digitálním europrostoru a poskytovat službu co největšímu počtu Evropanů při dodržení nejvyšších standardů ochrany soukromí. „Naším cílem je chránit 100 milionů lidí díky DNS4EU. Abychom dosáhli tohoto milníku, musíme spolupracovat s mobilními a internetovými společnostmi na celém kontinentu. Proto nejen zavedeme novou veřejnou infrastrukturu, ale do architektury zapojíme i operátory,“ vysvětluje CEO Whalebone Richard Malovič.

V plánu je spojit stávající infrastrukturu telekomunikačních operátorů a poskytovatelů internetu s novými veřejně přístupnými DNS resolvery. Občanům a institucím nabídne jak bezplatnou službu DNS, tak placené služby s vyššími možnostmi zabezpečení. „Je to skvělá zpráva pro evropský telekomunikační a technologický sektor a fantastický příklad toho, jak evropské telekomunikační společnosti drží krok se svými mezinárodními konkurenty,“ říká jeden z podporovatelů iniciativy z řad operátorů, Alejandro Plater z A1 Telekom Austria Group.

Řešení bude vyvíjet 13 členů konsorcia z 10 zemí EU

Aby bylo řešení všeobecně dostupné, vybrala Evropská komise tým různorodých členů s dlouholetými zkušenostmi v oboru. „Naše konsorcium zahrnuje soukromé společnosti, výzkumné instituce, nevládní organizace, univerzity, veřejné instituce, týmy pro zvládání počítačových hrozeb CERT i národní vzdělávací sítě NREN – všechny zaměřené na kybernetickou bezpečnost a internetovou infrastrukturu. Díky tomuto unikátnímu mixu dokážeme poskytnout skutečně udržitelné, nezávislé a stabilní řešení,“ pokračuje koordinátor návrhu Petr Soukeník.

Whalebone je česká společnost v oblasti kybernetické bezpečnosti a ochrany digitálního života. Od roku 2016 poskytuje Whalebone zabezpečení DNS více než 300 telekomunikačním společnostem, poskytovatelům internetových služeb, podnikům a institucím po celém světě a chrání uživatele internetu před kybernetickými hrozbami prostřednictvím kombinace identifikace hrozeb a umělé inteligence.

Dalšími členy konsorcia jsou Abi Lab (CERTFin IT), CZ.NIC (CZ), ČVÚT (CZ), deSec (DE), NASK (CERT Polska), National Cyber Security Directorate (RO), Sztaki (Hun-CERT) and Time.lex (BE). Associated partners konsorcia jsou F-Secure (FI), Ministry of Electronic Governance (BG), CESNET (CZ), and Centro Nacional de Cibersegurança (CERT.PT).

TZ

Vodafone testuje 5G na Ukrajině
telekomunikace

Vodafone testuje 5G na Ukrajině

Vodafone Ukrajina tento měsíc uskutečnil své první 5G zkoušky. Telekomunikační společnost se spojila s finským dodavatelem Nokia, aby provedla zkoušky během Action Forum 2024. Test

ČÍST DÁLE »