NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Digitalizace prostřednictvím 5G: Jak mohou technologie zachránit svět

5G Huawei

Sítě nové generace se stále vyvíjí, už nyní ale v pandemií ochromeném světě významně pomáhají udržet jeho chod a generují inovace, které posunou samotné 5G dále dopředu. A zatímco v 80. letech představovala mobilní komunikace metu především v propojení prostřednictvím telefonních hovorů, 5G posouvá hranice konektivity na zcela novou úroveň, jak uvedla představitelka společnosti Huawei Daisy Zhu na mezinárodní konferenci Darwin’s Circle ve Vídni. Ve svém projevu také demonstrovala, že i technologického pokroku lze dosáhnout ekologicky.

Ústředním tématem čtvrtého ročníku digitální konference, která se letos poprvé uskutečnila jako živá show na rakouské televizní stanici ORF III, byla otázka, jak mohou technologie pomoci k záchraně světa. Mezi řadou vědců, průmyslových odborníků a významných mluvčích z politických sfér promluvila i viceprezidentka pro marketing bezdrátových řešení a 5G sítě společnosti Huawei Daisy Zhu. Ta divákům nastínila nejen dramatické změny, ke kterým díky 5G ve světě dochází, ale i jak nové technologie pomáhají dláždit cestu k udržitelnosti. Ve srovnání s předchozími generacemi sítí formuje 5G zcela nové standardy a přináší enormní vylepšení, pokud jde o rychlost, latenci a počet připojení, vysvětlila ve svém projevu.

Nepředstavitelné možnosti

Před téměř půl stoletím byla mobilní komunikace primárně o telefonování. Význam mobilního internetu stoupl až díky dostupnosti 3G a rozmachu elektronického obchodování. Streamování videí a hraní her online pak bylo umožněno pouze díky standardu 4G pro mobilní komunikaci. Nyní se nacházíme v době, kdy se poptávka po šířce pásma a nízké latenci stává i vzhledem k probíhající pandemii stále naléhavější.

„5G přináší koncovým uživatelům nové příležitosti. Například nízká latence 5G umožňuje okamžité sledování plného 360° videa v rozlišení 4K na chytrém telefonu. 5G také otevírá nové příležitosti pro firmy ve všech průmyslových odvětvích. Ve zdravotnictví dochází k vývoji inteligentních lékařských aplikací běžících na 5G, které pomáhají zvládat pandemii v Číně. Jde například o telemedicínu, ultrazvuk na dálku či multifunkční lékařské roboty,“ uvedla Daisy Zhu a poukázala na případ, kdy fakultní nemocnice v čínském Čeng-čou od propuknutí pandemie poskytla lékařskou telekonzultaci již více než dvěma tisícům pacientů s Covid-19 v odlehlých oblastech.

S technologiemi proti klimatickým změnám

Celá řada aplikací 5G již existuje i v průmyslových odvětvích. Ukázkovým příkladem je švýcarské využívání 5G technologií u dronů a dalších strojů, které pomáhají přesně detekovat růst plevele. Díky tomu dochází ke snížení množství použitých herbicidů o celou polovinu. Dalším příkladem je přístav v Ning-po, kde prošly digitalizací portálové jeřáby. Obsluha jeřábu tak již nemusí osm hodin denně sedět v nepohodlné kabině, ale může stroje ovládat z běžné kanceláře.

Technologie 5G jsou navíc samy o sobě „zelenější“ – přenáší 50krát více spotřebovaných bitů na watt než 4G a podle předpovědí v budoucnosti dosáhnou na stonásobek. 5G technologie tak spotřebují mnohem méně energie než současné technologie 4G. Za účelem dalšího snížení spotřeby energie vyvinula společnost Huawei ve spolupráci s vědci napříč obory třístupňové řešení úspory energie, a to na úrovni zařízení, jeho umístění a samotné sítě. Toto řešení může dále snížit spotřebu energie až o 15 %. Cesta k udržitelnému světu je na dosah a s pomocí technologií za společného úsilí po ní můžeme vykročit již nyní.

Obrázek: Freepik

Rakuten zavádí mobilní služby v pásmu 700 MHz
telekomunikace

Rakuten zavádí mobilní služby v pásmu 700 MHz

Společnost Rakuten Mobile potvrdila spuštění komerčních služeb prostřednictvím spektra 700 MHz. Spektrum, přezdívané „platinové pásmo“, bylo přiděleno ministerstvem vnitra a komunikací země. Ve svém oznámení

ČÍST DÁLE »
Rozhovor Monitoring sítí pro ISP
telekomunikace

Rozhovor: Monitoring sítí pro ISP

Na detaily monitoringu sítí pro ISP jsme se zeptali specialisty na síťový monitoring Matěje Pavelky, zakladatele společnosti FLOWCUTTER. V čem je síla monitoringu sítě pro

ČÍST DÁLE »