NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Čtyři evropské testy 5G Standalone

5G picture freepik

Ve většině světa je současná rádiová infrastruktura 5G New Radio připojena k Evolved Packet Core a podporuje také datové přenosy LTE. Tato síťová architektura, nazývaná 5G Non-Standalone (NSA), klade důraz na poskytování vylepšeného mobilního širokopásmového připojení spotřebitelům, ale architektura 5G Standalone (SA) umožňuje mobilním operátorům efektivnější síťové operace a nové, pohlcující uživatelské prostředí a podnikové obchodní modely.

Operátoři doufají, že využijí samostatné 5G k poskytování krájení sítě nebo logické části sítě typu end-to-end, která poskytuje specifické úrovně služeb autonomním způsobem. V ideálním případě koncový uživatel získá potřebnou konektivitu a operátor poskytuje diferencovanou službu způsobem, který optimalizuje využití zdrojů sítě a spektra.

Deutsche Telekom v České republice

Začátkem letošního roku společnosti Samsung a Deutsche Telekom oznámily dokončení své zkušební verze 5G Standalone (SA) v Plzni. Výsledky ukázaly, že účinnost spektra se za reálných podmínek ztrojnásobila ve srovnání s účinností LTE, zatímco propustnost se zvýšila o asi 2,5krát MIMO pro jednoho uživatele, uvedly společnosti.

Zkouška také ověřila výkon technologií 5G SA Multi-User, Multiple-Input Multiple-Output (MU-MIMO) pomocí masivního MIMO rádia a jádra společnosti Samsung.

Podle Samsungu, jeho 5G jádro, používané v České republice, „dokáže bez námahy vytvořit více síťových řezů v rámci jedné fyzické síťové infrastruktury“. V polovině prosince dosáhl Samsung při demonstraci s Intelem základní kapacity zpracování dat 5G SA 305 Gb/s na server.

Deutsche Telekom v Německu

O měsíc později a více západě Deutsche Telekom vyzkoušel 5G SA a nainstaloval první 5G SA anténu v německém městě Garching poblíž Mnichova. Deutsche Telecom uvedl, že anténa bude brzy připojena k samostatné základní síti 5G a infrastruktura v základní síti bude plně upgradována na novou cloudovou architekturu 5G.

Orange ve Francii

Společnost Orange spustila v červenci ve Francii testovací síť 5G SA s cílem umožnit plně cloudovou síť „nulového dotyku“, která automaticky poskytuje služby a opravuje problémy a zároveň využívá data k optimalizaci infrastruktury. Síť, která byla poprvé zavedena ve městě Lannion, nabídne také pohled na Open RAN a na to, jak může otevřená síť koexistovat s jinými technologiemi.

Zkoušky se účastní několik průmyslových partnerů včetně společností Mavenir, Casa Systems, Dell a Xiaomi.

Drei v Rakousku

Také v červenci zahájil rakouský operátor Drei zkoušky 5G SA ve svém sídle a okolí ve vídeňské čtvrti Floridsdorf. Společnost Drei využívá své licence 5G pro frekvence 700 a 1 500 MHz, zakoupené v loňském roce, které budou použity pouze pro samostatné 5G.

Zdroj: rcrwireless.com

Obrázek: Freepik

@RadekVyskovsky

Rakuten zavádí mobilní služby v pásmu 700 MHz
telekomunikace

Rakuten zavádí mobilní služby v pásmu 700 MHz

Společnost Rakuten Mobile potvrdila spuštění komerčních služeb prostřednictvím spektra 700 MHz. Spektrum, přezdívané „platinové pásmo“, bylo přiděleno ministerstvem vnitra a komunikací země. Ve svém oznámení

ČÍST DÁLE »
Rozhovor Monitoring sítí pro ISP
telekomunikace

Rozhovor: Monitoring sítí pro ISP

Na detaily monitoringu sítí pro ISP jsme se zeptali specialisty na síťový monitoring Matěje Pavelky, zakladatele společnosti FLOWCUTTER. V čem je síla monitoringu sítě pro

ČÍST DÁLE »