NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

ČTÚ: Aukce kmitočtů pro DAB + vynesla 79 milionů Kč

Oznámení o ukončení aukce a o rozdělení přídělů Vítězům aukce

Skončila elektronická aukce výběrového řízení na udělení práv k využívání rádiových kmitočtů v pásmu 174–230 MHz. Dražené kmitočtové bloky si rozdělilo všech 8 účastníků výběrového řízení.

Dne 4. 1. 2024 v odpoledních hodinách Úřad úspěšně dokončil aukční proceduru prodeje jednotlivých aukčních bloků nabízených pro účely rozvoje komerčních celoplošných (bloky B, C) a regionálních sítí (bloky R1 – R27) pro šíření zemského digitálního rozhlasového vysílání (DAB) s těmito výsledky:

Broadcast Services s.r.o.: Aukční blok R2, R9, R17, R22, R26;
Czech Digital Group, a.s.: Aukční blok B, R4, R15, R23;
Fiera touch s.r.o.: Aukční blok R3, R13, R20, R25;
GG OMIKRON s.r.o.: Aukční blok R16, R18, R19;
JOE Media s.r.o.: Aukční blok R12, R14, R24, R27;
PLAY.CZ a.s.: Aukční blok R1, R5, R8, R10, R11, R21;
RTI cz s.r.o.: Aukční blok C;
TELEKO digital, a.s.: Aukční blok R6, R7.

Celková vydražená cena za všechny Aukční bloky byla 79 325 000 Kč.

„Jsem rád, že se nám aukci podařilo dokončit úspěšně, když jsme uspokojili všechny zúčastněné zájemce a podařilo se rozdělit všechny nabízené bloky. Dalšímu rozvoji zemského digitálního rozhlasového vysílání tak již nestojí nic v cestě,“ uvedl předseda Rady ČTÚ Marek Ebert.

Ve výběrovém řízení jsou stanovena rozvojová kritéria, která by měla zajistit nejen úspěšný rozvoj DAB vysílání, ale i efektivní využití přidělených rádiových kmitočtů. Celoplošné sítě mají do 18 měsíců pokrýt 50 % obyvatel a dálnic a za dalších 12 měsíců pokrýt 80 % obyvatel a dálnic. Regionální vysílání má pokrýt 40 % obyvatel příslušného regionu do 24 měsíců a za dalších 24 měsíců následně 70 % obyvatel regionu.

Mezi výhody digitálního rozhlasového vysílání patří zejména možnost rozšíření nabídky celoplošně šířených programů. Dále se jedná o možnost lepší zvukové kvality nebo různé doplňkové multimediální funkce a aplikace, ke kterým příjemce nepotřebuje internet. DAB by měl umožnit výrazně lepší kvalitu a dostupnost příjmu za pohybu, tedy zejména v automobilech. Všechny nově prodávané automobily už povinně několik let přijímač DAB musí obsahovat.

TZ