NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Čína nasadila na konci června téměř 3 miliony základnových stanic 5G

space-enabled 5G

Čínští operátoři překonali vlastní cíl výstavby základnových stanic 5G v zemi a nasadili téměř 3 miliony do konce června, šest měsíců před plánovaným termínem, uvádí zpráva South China Morning Post.

Podle zprávy čínští operátoři jen v období duben-červen nasadili téměř 600 000 základnových stanic 5G.

„Ke konci června dosáhl počet základnových stanic 5G v Číně 2,937 milionu, které pokrývají všechny městské oblasti na úrovni prefektur a měst na úrovni okresů a pokrytí se neustále rozšiřuje jak do šířky, tak do hloubky,“ řekl Zhao Zhiguo, hlavní inženýr na Ministerstvu průmyslu a informačních technologií (MIIT).

V samostatné zprávě Global Times se uvádí, že Čína prozkoumá další scénáře využití technologie 5G v celé řadě odvětví, včetně průmyslu, těžby nerostů a provozu přístavů, přičemž se očekává, že 5G továrny nasadí v roce 2023 více než 3 000 podniků.

5G bylo v Číně aplikováno v 60 hlavních ekonomických kategoriích a rozšiřuje se do odvětví včetně výroby, lékařské péče, vzdělávání a dopravy, řekl Zhao.

Zpráva také zdůraznila, že čínské úřady budou pokračovat v rozšiřování pokrytí 5G v hlavních scénářích v městských oblastech i ve venkovských oblastech. Kromě toho bude také vyvinuto úsilí na podporu vývoje 5G RedCap s cílem dále snížit náklady a zvýšit rozsah aplikací, říká Zhao.

Vláda také oznámila plány na posílení výzkumu a vývoje v oblasti 6G. „Vládní agentura bude i nadále podporovat výzkum a vývoj technologie 6G, provádět technologické testy a prohlubovat výměny a spolupráci s cílem urychlit vývoj 6G,“ řekl.

Ke konci června dosáhl počet uživatelů 5G chytrých telefonů v Číně 676 milionů, zatímco celková základna připojených zařízení pro internet věcí (IoT) dosáhla podle MIIT 2,12 miliardy.

Předpokládá se, že Čína do roku 2025 dosáhne 1 miliardy předplatitelů 5G, zatímco počet uživatelů 5G do roku 2030 by měl podle nedávné zprávy GSMA dosáhnout 1,6 miliardy.

V roce 2022 mobilní technologie a služby vytvořily 5,5 % čínského HDP – příspěvek, který činil 1,1 bilionu dolarů ekonomické přidané hodnoty. Podle zprávy přinese technologie 5G do čínské ekonomiky v roce 2030 290 miliard dolarů, přičemž výhody budou rozděleny do různých odvětví.

5G předstihne 4G v roce 2024 a stane se dominantní mobilní technologií v Číně, uvádí zpráva. „Dominance 4G a 5G v Číně znamená, že starší sítě jsou nyní postupně vyřazovány. Zatímco většina uživatelů přešla na 4G a 5G, starší sítě nadále podporují různé služby IoT. Některé odhady však naznačují, že starší sítě by mohly být v Číně téměř úplně uzavřeny do roku 2025,“ píše se ve studii.

Zdroj: rcrwireless.com