NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Cetin kupuje provozovatele internetu Nej.cz ze skupiny Kaprain

optické kabely optika internet

Telekomunikační skupina Cetin kupuje provozovatele internetu a televize Nej.cz ze skupiny Kaprain. Cetin to oznámil v tiskové zprávě. Cenu za Nej.cz skupina neuvedla. Nej.cz má asi čtvrt milionu klientů, provozuje optickou síť, tři datová centra a streamovací služby, včetně třeba internetové televize Kuki. Cetin patří do investiční skupiny PPF. Dokončení transakce je podmíněno schválením Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže.

Cetin vznikl v roce 2015 oddělením infrastrukturní části od operátora O2 Czech Republic. Síť Cetinu zahrnuje zhruba 20 milionů kilometrů párů metalických kabelů a 65.000 kilometrů optických kabelů po celém Česku. Napojení zákazníků Nej.cz na infrastrukturu Cetinu umožní podle skupiny do budoucna rozvoj služeb Nej.cz. „Cetin plně využije infrastrukturu Nej.cz a také know-how a schopnosti této společnosti k dalšímu ambicióznímu rozvoji telekomunikační infrastruktury,“ sdělil předseda představenstva Cetinu Juraj Šedivý.

Cena a rozsah služeb poskytovaných zákazníkům Nej.cz zůstanou podle skupiny i po transakci zachovány. Poskytovatelem připojení vůči koncovým zákazníkům zůstane Nej.cz. Zároveň se také nic nezmění na tom, že Cetin bude poskytovat ve své síti i služby dalším operátorům.

O Nej.cz měly podle Kaprainu zájem desítky českých i zahraničních investorů. „Z Nej.cz jsme vybudovali třetího největšího hráče na trhu především díky akvizicím těch nejzajímavějších telekomunikačních firem napříč celou republikou. V současné době už ale na tuzemském trhu nevidíme další výrazné akviziční příležitosti, a tedy ani prostor pro vlastní expanzi. Dokončili jsme tak svůj investiční cyklus a společnost Nej.cz prodáváme v ten správný moment,“ uvedl k prodeji firmy zakladatel skupiny Kaprain Karel Pražák.

Telekomunikační skupina Cetin Group působí v České republice, Maďarsku, Bulharsku a Srbsku. Loni zvýšila provozní zisk (EBITDA) meziročně o 4,8 procenta na 631 milionů eur (asi 14,9 miliardy Kč). Celkové výnosy vzrostly o 10,8 procenta na 889 milionů eur (v přepočtu asi 21 miliard Kč). Cetin patří do skupiny PPF. Loni získala podíl 30 procent v Cetinu investiční společnost GIC se sídlem v Singapuru.

TZ

Foto: Shutterstock

3G konec
telekomunikace

Slovak Telecom ukončuje provoz 3G sítě

Slovak Telekom dokončil vypínání své 3G sítě. Operátor 23. listopadu oznámil, že službu v posledních 39 okresech vypnul. Společnost Slovak Telekom, kterou vlastní Deutsche Telekom,

ČÍST DÁLE »
5G ČR pokrytí 2025
telekomunikace

Srbsko uspořádá příští rok aukci 5G

Srbská vláda plánuje příští rok vydražit spektrum pro služby 5G. Jak uvádí místní publikace Tanjug, srbský ministr IT Mihailo Jovanović oznámil plány během zahájení konference

ČÍST DÁLE »