NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Ceny za přípojky klesly o pětinu

NIX CZ ceník

Na setkání členů sdružení NIX.CZ představil Ondřej Filip, předseda představenstva českého neutrálního propojovacího uzlu, nový ceník. Změny, které platí od začátku července, se týkají měsíčních poplatků za využívání 10GE, 40GE a 100GE přípojek. V prvním případě je nová cena měsíčního připojení 10 tisíc českých korun (doposud 12 500 korun). Zájemci o 40GE připojení budou aktuálně platit 30 tisíc korun měsíčně (doposud 37 500 korun) a v případě 100GE přípojek klesla cena na 38 tisíc korun (z dosavadních 48 500 korun).

„V případě rychlostí 10GE a 40GE dochází ke snížení cen o 20 procent, u 100GE přípojek jsme se rozhodli zlevnit o 22 procent. Takto významné snížení cen nám umožnil růst počtu přípojek v posledním roce. Tento růst výrazně podpořila akce, která měla pomoci sítím v mimořádném stavu. Rád bych našim členům a zákazníkům poděkoval za tuto aktivitu, která nás velmi mile překvapila a potěšila,“ uvedl předseda představenstva Ondřej Filip.

„V průběhu krize jsme registrovali zvýšený zájem o navýšení kapacit připojených sítí. Velká část populace pracovala v době mimořádného stavu z domova, což generovalo velký nápor na sítě našich členů a zákazníků. Proto jsme přišli s nabídkou pomoci, a to v podobě bezplatného navýšení kapacit po dobu dvou měsíců. Během této akce došlo k nárůstu kapacit o 1,3 Tb,“ doplňuje Adam Golecký, ředitel sdružení NIX.CZ.

Nově také dochází k vyhlášení ceníku v eurech, a to proto, aby zejména zahraniční společnosti mohly lépe plánovat a nemusely zohledňovat případnou změnu směnného kurzu. Poplatky za přípojky 10GE budou za 400 eur měsíčně, u 40GE se bude jednat o 1 150 eur měsíčně a 100GE přípojka bude stát 1 500 eur měsíčně.

Ceník slovenského propojovacího uzlu NIX.SK zohledňující přípojky výhradně do bratislavského uzlu zůstávají stejné. Pro připojení současně do Česka i na Slovensko budou platit výše zmiňované ceny, tedy jako pro NIX.CZ.