NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Aukce kmitočtů pro 5G odložena

5G NETGURU telco

Vláda odložila vyhlášení aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G. Navrhla Českému telekomunikačnímu úřadu (ČTÚ) změnit její podmínky tak, aby byla atraktivní pro další mobilní operátory. Kvůli tomu dnes také vyměnila předsedu ČTÚ a místo Jaromíra Nováka jmenovala šéfkou úřadu Hanu Továrkovou. Do státního rozpočtu by aukce měla přinést minimálně šest miliard korun. Opozice odklad aukce kritizuje.

Aukce se změněnými podmínkami by mohla být vyhlášena v květnu nebo červnu letošního roku. Původně to mělo být v lednu.

Ministerstvo dnes vládě předložilo materiál o dalším směřování aukce, který s ČTÚ jako organizátorem soutěže nekonzultovalo. Předseda pětičlenné rady ČTÚ Novák kvůli tomu ráno rezignoval a vláda jej posléze odvolala.

Nová předsedkyně, advokátka Továrková (45) je členkou rady ČTÚ od listopadu 2019, kdy byla jmenována na pět let. Řekla tehdy, že by se ráda zasadila nejen o včasné a transparentní budování sítí 5G, ale chtěla by i přispět k řešení otázky cen mobilních dat. Byla i členkou představenstva a předsedkyní Sekce IT a telekomunikací Hospodářské komory ČR.

Stát má prostřednictvím ČTÚ dražit frekvence v pásmech 700 a 3500 MHz, které jsou určené pro rychlé mobilní sítě 5G. Ty slibují vyšší rychlost i rychlejší odezvu než stávající sítě LTE. Mají umožnit rozvoj oblastí, jako je autonomní řízení nebo internet věcí. Pásmo 700 MHz se uvolní přechodem pozemního TV vysílání na nový standard DVB-T2 v polovině letošního roku.

Aukce se podle dřívějších vyjádření pravděpodobně zúčastní stávající mobilní operátoři O2, T-Mobile a Vodafone, zájem deklarovala i firma Nordic Telecom.

Zdroj: ceskenoviny.cz