NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

V roce 2025 bude k mobilním sítím 5G připojeno 1,4 miliardy uživatelů

GSMA global data

Podle nejnovější zprávy The Mobile Economy 2019, kterou vypracovala GSMA Intelligence (Asociace GSM), bude v roce 2025 k mobilním sítím 5G připojeno 1,4 miliardy uživatelů, což bude představovat 15 % globálního mobilního trhu. Sítě 5G budou pokrývat 40 % celosvětové populace, tedy přibližně 2,7 miliardy lidí. Doposud zahájilo komerční provoz 13 sítí 5G a do konce letošního roku by mělo přibýt více než 40 dalších. Odhaduje se, že celosvětově investují mobilní operátoři do rozšíření a modernizace svých sítí každoročně 160 miliard USD, a to navzdory různým regulačním a konkurenčním tlakům.

„Nástup 5G představuje klíčový krok při vstupu do éry inteligentní konektivity, která bude v nadcházejících letech společně s rozvojem Internetu věcí, big daty a umělou inteligencí hlavní hnací silou hospodářského růstu,“ uvedl Mats Granryd, generální ředitel GSMA. „Sítě 5G nejenže umožňují transformovat fungování firem a poskytují řadu zajímavých nových služeb, ale mobilní technologie také pomáhají řešit problémy s nedostatečnou přenosovou kapacitou. V příštích několika letech se prostřednictvím mobilních sítí bude moci připojit více než jedna miliarda nových zařízení, což významně podpoří mobilní služby a aplikace v různých oblastech jako zemědělství, vzdělávání nebo zdravotní péče.“

Hlavní zjištění ze zprávy GSMA lze shrnout do následujících bodů:

  • Počet zařízení připojených k mobilním sítím 5G dosáhne do konce roku 2025 1,4 miliardy, tj. 15 % ze všech zařízení připojených k mobilním sítím. Odhaduje se, že asi polovina připojených zařízení bude v USA a 30 % v Evropě a Číně.
  • Současně se očekává rychlý rozvoj sítí 4G, do roku 2025 bude k mobilním sítím 4G připojeno 60 % všech mobilních zařízení (v letošním roce to bylo 43 %).
  • Počet zařízení připojených k Internetu věcí se do konce roku 2025 ztrojnásobí a dosáhne 25 miliard, přičemž příjmy se zvýší čtyřnásobně a dosáhnou 1,1 bilionu USD.
  • Během příštím sedmi let se předpokládá přidání 700 milionů nových uživatelů, přičemž čtvrtina bude pocházet z Indie.
  • Dalších 1,4 miliardy lidí začne používat mobilní přístup k internetu, čímž do konce roku 2025 dosáhne celkových počet uživatelů mobilního přístupu k internetu 5 miliard (více než 60 % světové populace).

Mobilní technologie a služby generovaly v loňském roce 4,6 % globálního HDP, což představuje 3,9 bilionu USD. Předpokládá se, že tato hodnota do roku 2023 vzroste na 4,8 bilionu USD (4,8 % HDP), protože země po celém světě budou stále více těžit z lepší produktivity a efektivity, které přináší zvýšené využívání mobilních služeb. Mobilní ekosystém přinesl v roce 2018 také téměř 20 milionů pracovních míst (přímo nebo nepřímo) a významným způsobem přispěl k financování veřejného sektoru, přičemž jen na daních bylo vybráno více než 500 miliard USD.

Pokud jde o dlouhodobější pohled, odhaduje se, že během příštích 15 let přinesou sítě 5G do globální ekonomiky 2,2 bilionu USD, a to zejména v oblastech jako výroba, veřejné služby a odborné a finanční služby, kde se nové technologie využívají nejvíce.

Zdroj: GSMA

Redaktor: Jaroslav Hrstka

mobil tarif operátor
telekomunikace

Na trh vstupuje nový virtuální operátor

Mezi virtuální operátory se nově zařadil telekomunikační poskytovatel PODA. Vypustil do světa několik mobilních tarifů, které cílí na různě náročné uživatele. „Cílem je oslovit co

ČÍST DÁLE »