NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Trendy v optických sítích na rok 2018 z pohledu společnosti Raycom

spojka TENIO 22

Zeptali jsme se Davida Čermáka, ředitele společnosti RAYCOM jak vidí trendy pro rok 2018.

Od dob výstavby prvních FTTH sítí uplynulo již více než deset let, nicméně náklady na budování sítí stále zůstávají hlavní překážkou pro připojení stále rychlejšího internetu pro každou domácnost. Lidé si každým rokem kupují televize, notebooky, tablety a chytré telefony, ale také nově třeba IOT produkty, nebo zabezpečovací zařízení pro domácnosti, u kterých je již standardem stálé a čím dál tím rychlejší připojení k internetu. Navíc ceny těchto zařízení jsou čím dál tím nižší.

Výstavba optické sítě je náročná jak na kvalitní pracovní sílu, tak z pohledu získání povolení pro stavební práce. Náklady na tyto položky představují zhruba dvě třetiny (67%) celkových nákladů, zatímco produkty a technologie pro výstavbu sítě představují pouze jednu třetinu. Přestože ceny produktů pro výstavbu optických sítí klesají, cena odborné práce na výstavbu těchto sítí roste.

Stavebními kameny těchto sítí, hlavně pro FTTH sítě jsou produkty jednodušší s nižší kapacitou. Standardně se již dnes používají tzv. „předkonektorovaná“ řešení typu plug and play, ale určitě to není za cenu kvality těchto produktů.

Tyto produkty a řešení se v těchto sítích používají hlavně pro nedostatek lidských zdrojů při plošné výstavbě. Zde je co nejvíce práce na komponentech přesunuto do výrobního procesu, kde je kvalita práce jednodušeji kontrolována.

Příkladem takového sofistikovaného řešení je FIBER INDEXING od společnosti COMMSCOPE. Systém je určen pro výstavbu přístupových sítí pro rodinné a řadové domy, kde očekáváme největší nárůst výstavby. I když se jedná o high-end řešení, celý systém je v podstatě vyřešen třemi prvky – spojkou, trunkovým kabelem a účastnickým kabelem. Všechny komponenty jsou samozřejmě předkonektorované. Z tohoto pohledu je velice zajímavé, že pro venkovní, resp. zemní aplikaci je zde použito více vláknových konektorů na bázi MPO (12 vl. právě pro trunkové kabely), které jsme ještě donedávna mohli vidět pouze v kontrolovaném prostředí datových center. Celé to umožňuje patentovaný konektor HFMOC, který garantuje funkčnost i v takto náročném prostředí, a to nejen díky vysokému stupni krytí IP 68, ale i díky mechanickým vlastnostem a použitým materiálům.

Uvnitř spojky je pak uložen optický splitter, typicky s výstupy pro 2–8 zákazníků. Spojka je na vstupu i výstupu pro trunkový kabel opatřena vodotěsnými vstupy pro HFMOC konektory, a na zákaznické straně jednotlivými vodotěsnými konektory DLX. Montáž tak opravdu zvládne po krátké zaškolení kdokoliv, bez toho, aniž by musel mít několikaleté zkušenosti se svářením optický vláken, nemluvě o nákladném vybavení pro takovouto činnost – opravdové plug and play.

Na druhou stranu společnost COMMSCOPE má i dostupnější produkty, které ve výsledku přinesou stejnou uživatelskou hodnotu. Jedná se commscopenapříklad o novinky v optických spojkách pro FTTH a přístupové sítě.

Zde se nám daří zavádět spojku TENIO, která byla uvedena na trh před nedávnem a doslova vytlačuje klasické produkty společnosti COMMSCOPE v této třídě, jako je například po léta uznávaný etalon – spojka FIST-GCO2.

Novinkou na poli spojek je také představení nové řady spojek FDC, určených pro nejvíce opomíjený segment FTTH sítí – rodinné domy. Tyto spojky jsou, tak jako v případě FIBER INDEXING, určeny pro postupné připojení jednotlivých účastníků, nicméně pro prvotní instalaci je třeba zkušeností pro práci s optickým kabelem a zakončením optického vlákna. V případě připojováni zákazníků už je úroveň práce s těmito spojkami na úrovni výše zmíněného plug and play jako u DLX konektoru, což je v případě postupného připojování zákazníků v řádu několika let velice důležité, neboť ne vždy se podaří mít po ruce technika-optika, a to nehovoříme o povětrnostních podmínkách, lidé budou chtít připojit, i když venku bude mrznout nebo pršet.

Podobné trendy zaznamenáváme i v oblasti optických rozvaděčů nebo kabelů, zejména zvyšování kapacity jednotlivých prvků, ale o tom si můžeme napsat něco příště nebo popovídat na některé z akcí, kterých se Raycom bude v letošním roce účastnit.

corningS našimi partnery společnostmi COMMSCOPE a CORNING plánujeme rozvoj obchodních aktivit jak v produktech pro budování sítí, tak pro technologie v datových centrech.

V roce 2018 společnost Raycom posiluje své obchodní týmy na všech trzích, kterými jsou Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko. V blízké budoucnosti připravujeme také otevření nového skladu v Polsku a výhledově také v Maďarsku.

Raycom

Rakuten zavádí mobilní služby v pásmu 700 MHz
telekomunikace

Rakuten zavádí mobilní služby v pásmu 700 MHz

Společnost Rakuten Mobile potvrdila spuštění komerčních služeb prostřednictvím spektra 700 MHz. Spektrum, přezdívané „platinové pásmo“, bylo přiděleno ministerstvem vnitra a komunikací země. Ve svém oznámení

ČÍST DÁLE »