NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Společnost Astranis oznámila větší satelity Omega MicroGEO

Astranis Omega MicroGEO

Společnost Astranis, která vyrábí geostacionární družice, oznámila novou, větší verzi své komunikační družice MicroGEO.

„Dnes s potěšením oznamujeme náš produkt nové generace – Astranis Omega – širokopásmový komunikační systém s lepším výkonem na kilogram než jakýkoli jiný geostacionární satelit na oběžné dráze v současnosti,“ uvedl John Gedmark, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Astranis.

Společnost Astranis byla založena v roce 2015 a vyvíjí tzv. satelity MicroGEO; geostacionární satelity mnohem menší než tradiční stroje GEO, které poskytují kapacitu pro cílovou oblast, například pro jednu zemi.

Její stávající stroje v současné době váží kolem 400 kg a nabízejí propustnost 10-12 Gb/s; tradiční družice GEO často váží několik tun, i když často pro mnohem vyšší kapacitu nabízející mnohem širší oblasti pokrytí s životností přes 20 let.

Společnost uvedla, že nové satelity Omega o hmotnosti 600 kg nabídnou propustnost 50+ Gb/s na satelit při zachování malých rozměrů družice.

„Stále je postavíme za méně než 18 měsíců; stále budeme manévrovat s našimi satelity na oběžné dráze; stále budeme provozovat naše satelity po dobu 8-10 let,“ řekl Gedmark.

Gedmark pro SpaceNews uvedl, že společnost vyvíjí dvě verze družice Omega: satelit pro dvojí použití využívající komerční a vojenské frekvence v pásmu Ka a pouze vojenskou verzi v pásmu X.

SpaceNews uvedl, že Omega bude používat polovodiče navržené společností Astranis k produkci vysokofrekvenčních signálů namísto vakuových elektronek používaných v tradičních geostacionárních družicích.

První družice Omega mají být vypuštěny v roce 2026.

Společnost Astranis uvedla, že přibližně polovina první družice společnosti byla vyrobena vlastními silami; nejnovější družice, které sjíždějí z linky, se blíží 60 procentům a Omega bude ze 70 procent vyrobena vlastními silami.

V dubnu 2023 společnost úspěšně vypustila na oběžnou dráhu svou první komerční družici Arcturus, která poskytovala internet na Aljašce pro místní telekomunikační společnost Pacific Dataport.

Zařízení mělo nabízet propustnost 7,5 Gb/s v pásmu Ka. Problém se systémem, který ovládá solární panely družice, však znamená, že družice nemá dostatek energie pro poskytování stálých služeb připojení.

Přestože společnost Astranis má družici pod kontrolou, odhaduje, že z ní může získat pouze šest až 12 hodin služeb denně. Společnost uvedla, že nefunkční kosmická loď může být stále využívána jako testovací zařízení na oběžné dráze nebo jako jiná alternativní mise.

Zatímco náhradní stroj má být vypuštěn v roce 2025, společnost hodlá doplnit poškozenou družici družicí UtilitySat; komerční družicí microGEO s více misemi, která je podle společnosti schopna provádět několik plně funkčních misí širokopásmového připojení.

Společnost Astranis nedávno oznámila, že její družice Arcturus bude dočasně přesunuta z Aljašky do Asie, aby ji mohl využívat izraelský satelitní operátor Spacecom a splnil tak regulační lhůtu pro uvedení pozice do provozu.

I přes počáteční neúspěch má Astranis plno zákazníků. Společnost má ve spolupráci s poskytovatelem internetových služeb LATAM Orbith vypustit speciální družici MicroGEO pro Argentinu. Společnost Thaicom si u Astranisu objednala také družici GEO, která má být vypuštěna v roce 2025.

V roce 2024 plánuje také vypuštění dvou satelitů nad Filipínami ve spolupráci s místní telekomunikační společností Orbits Corp a další dva satelity má vynést pro mexickou firmu Apco Networks.

Satelity si u společnosti Astranis objednaly také americký specialista na mobilní satelitní připojení Anuvu (opět pro dva stroje) a peruánský poskytovatel mobilního backhaulu Andesat.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Konference Metro'24 Rock Line
telekomunikace

Konference Metro’24 Rock Line

Účastníci konference Metro’24 Rock Line se v AquaCity Poprad dozvědí, jak navrhnout inteligentní čtvrti a budovy, aby splňovaly ta nejvyšší kritéria komfortního, bezpečného a efektivního

ČÍST DÁLE »