NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Sledování dopravy a kontrola parkování v chytrých městech

Policia

ProficommsKaždé větší město řeší v posledních letech ohromný nárůst automobilové dopravy včetně souvisejících problémů – ať už se jedná o zajištění plynulosti dopravy, dostatku parkovacích míst nebo jen dohlížení nad provozem a sledování dopravních statistik.

Mnoho z těchto činností je možné již nyní automatizovat pomocí speciálních kamerových systémů. Města například zavádějí tzv. “modré zóny”, které mají pomoci s lepším parkováním pro rezidenty a zajistit, aby dojíždějící lidé více využívali P+R parkoviště na okrajích měst a následně městskou hromadnou dopravu. Dohled a kontrolu těchto zón je možné provádět automaticky pomocí projíždějících automobilů vybavených speciální kamerou pro čtení registračních značek a porovnání s databází registrovaných vozidel. Jedním z výrobců takových systémů je například italská společnost Tattile, která integruje funkci pro rozpoznávání registrační značky přímo do kamery. Samozřejmostí je také GPS přijímač pro určení aktuální polohy a spolehlivé rozpoznávání značek zaparkovaných aut za jízdy při projíždění ulicemi. Posádka kontrolního vozidla vybavená tabletem či notebookem může díky Wi-Fi připojení ke kameře sledovat výsledky v reálném čase. Díky kombinaci těchto vlastností, které v sobě kamera “Tattile ANPR mobile” spojuje, se jedná o velmi praktické řešení.

Tattile ANPR mobile

Systém je již úspěšně provozován ve více městech – například ve francozském Lille. Také španělská policie nedávno tímto systémem vybavila 25 svých vozidel, které využívá pro kontrolu parkování v Madridu. V České republice již podobné řešení můžeme vidět v Praze či v Brně.

Kromě parkování řeší většina evropských měst pomocí kamerových systémů také plynulost dopravy – zejména díky efektivnějšímu řízení křižovatek podle aktuálního provozu. Velkou výhodou kamerových systémů je i zajištění větší bezpečnosti na silnicícíh díky možnosti automatického sledování dodržování dopravních pravidel, například:

  • průjezdy křižovatkou na červenou
  • jízda v protisměru u jednosměrných ulic
  • porušení zákazu vjezdu
  • jízdy ve vyhrazeném jízdním pruhu pro hromadnou dopravu
  • sledování železničních přejezdů

Protože většina nasazených kamerových systémů vykazuje v praxi pozitivní výsledky, je velmi pravděpodobné, že se takové systémy budou prosazovat stále častěji a stanou se nedílnou součástí běžného silničního provozu i v menších městech a obcích. Pro více informací o možnostech kamerových systémů, kontaktujte produktového managera autorizovaného distributora PROFIcomms s.r.o. ing. Michala Šenka.

 

 

Další články společnosti Proficomms:

Aktuální hrozby v bezpečnosti sítí

DCI, OLS, CC, SDN, PAM4, QAM, QKD, OCM, YANG, API, Tbps atd.

Termokamery – velká příležitost v boji s aktuální hrozbou a souvisejícími restrikcemi

Jak zrealizovat Data retention v ISP síti profesionálně a s využitím dotace?

3G konec
telekomunikace

Slovak Telecom ukončuje provoz 3G sítě

Slovak Telekom dokončil vypínání své 3G sítě. Operátor 23. listopadu oznámil, že službu v posledních 39 okresech vypnul. Společnost Slovak Telekom, kterou vlastní Deutsche Telekom,

ČÍST DÁLE »
5G ČR pokrytí 2025
telekomunikace

Srbsko uspořádá příští rok aukci 5G

Srbská vláda plánuje příští rok vydražit spektrum pro služby 5G. Jak uvádí místní publikace Tanjug, srbský ministr IT Mihailo Jovanović oznámil plány během zahájení konference

ČÍST DÁLE »