NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Sledování dopravy a kontrola parkování v chytrých městech

Policia

ProficommsKaždé větší město řeší v posledních letech ohromný nárůst automobilové dopravy včetně souvisejících problémů – ať už se jedná o zajištění plynulosti dopravy, dostatku parkovacích míst nebo jen dohlížení nad provozem a sledování dopravních statistik.

Mnoho z těchto činností je možné již nyní automatizovat pomocí speciálních kamerových systémů. Města například zavádějí tzv. “modré zóny”, které mají pomoci s lepším parkováním pro rezidenty a zajistit, aby dojíždějící lidé více využívali P+R parkoviště na okrajích měst a následně městskou hromadnou dopravu. Dohled a kontrolu těchto zón je možné provádět automaticky pomocí projíždějících automobilů vybavených speciální kamerou pro čtení registračních značek a porovnání s databází registrovaných vozidel. Jedním z výrobců takových systémů je například italská společnost Tattile, která integruje funkci pro rozpoznávání registrační značky přímo do kamery. Samozřejmostí je také GPS přijímač pro určení aktuální polohy a spolehlivé rozpoznávání značek zaparkovaných aut za jízdy při projíždění ulicemi. Posádka kontrolního vozidla vybavená tabletem či notebookem může díky Wi-Fi připojení ke kameře sledovat výsledky v reálném čase. Díky kombinaci těchto vlastností, které v sobě kamera “Tattile ANPR mobile” spojuje, se jedná o velmi praktické řešení.

Tattile ANPR mobile

Systém je již úspěšně provozován ve více městech – například ve francozském Lille. Také španělská policie nedávno tímto systémem vybavila 25 svých vozidel, které využívá pro kontrolu parkování v Madridu. V České republice již podobné řešení můžeme vidět v Praze či v Brně.

Kromě parkování řeší většina evropských měst pomocí kamerových systémů také plynulost dopravy – zejména díky efektivnějšímu řízení křižovatek podle aktuálního provozu. Velkou výhodou kamerových systémů je i zajištění větší bezpečnosti na silnicícíh díky možnosti automatického sledování dodržování dopravních pravidel, například:

  • průjezdy křižovatkou na červenou
  • jízda v protisměru u jednosměrných ulic
  • porušení zákazu vjezdu
  • jízdy ve vyhrazeném jízdním pruhu pro hromadnou dopravu
  • sledování železničních přejezdů

Protože většina nasazených kamerových systémů vykazuje v praxi pozitivní výsledky, je velmi pravděpodobné, že se takové systémy budou prosazovat stále častěji a stanou se nedílnou součástí běžného silničního provozu i v menších městech a obcích. Pro více informací o možnostech kamerových systémů, kontaktujte produktového managera autorizovaného distributora PROFIcomms s.r.o. ing. Michala Šenka.

 

 

Další články společnosti Proficomms:

Aktuální hrozby v bezpečnosti sítí

DCI, OLS, CC, SDN, PAM4, QAM, QKD, OCM, YANG, API, Tbps atd.

Termokamery – velká příležitost v boji s aktuální hrozbou a souvisejícími restrikcemi

Jak zrealizovat Data retention v ISP síti profesionálně a s využitím dotace?

Vodafone testuje 5G na Ukrajině
telekomunikace

Vodafone testuje 5G na Ukrajině

Vodafone Ukrajina tento měsíc uskutečnil své první 5G zkoušky. Telekomunikační společnost se spojila s finským dodavatelem Nokia, aby provedla zkoušky během Action Forum 2024. Test

ČÍST DÁLE »