NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

QNAP TS-253D NAS – správný krok pro firemní ukládání dat

QNAP TS-253D NAS hodnoceni recenze razitko

QNAP TS-253D NAS obrazek 1Pod drobnohled naší laboratoře AVERIA TECH LAB se tentokráte dostalo síťové úložiště, či chcete-li NAS, od společnosti QNAP, s označením TS-253D. Ač na první pohled malý svými rozměry, uvnitř se skrývá opravdu výkonné zařízení, které zajistí spolehlivé uložení a sdílení dat, jak pro náročné uživatele v domácnosti, tak pro menší a střední firemní týmy. Síla TS-253D se přitom nerekrutuje jen z hardwarových parametrů, ale také z poměrně široké palety aplikací, které jsou povětšinou zdarma.

Tyto aplikace rozšiřují možnosti využití NASu, který tak umí být nejen místem pro uložení velkého množství dat, filmů, fotek a her, ale jako mávnutím proutku se může proměnit v profesionální kamerový systém.

QNAP TS-253D NAS redakce obrazek 1

Nejnovější zástupce úspěšné řady TS-x53B, který přináší výkonnější hardware a se svými 2,5GbE porty eliminuje úzké hrdlo v podobě pomalejšího gigabitové rozhraní.

Struktura recenze:

a) obecně o NAS
b) pohled zezadu
c) pohled na čelní panel
d) důležité funkce WiFi a zálohování
e) základní změny hardware a novinky v QTS systému
f) reálné testování
g) specifikace systémových prostředků
h) obsah balení
i) hodnocení AVERIA TECH LABu

QNAP TS-253D NAS redakce obrazek 2a

QNAP TS-253D – obecně o NAS

Napájecí kabel má délku více než dva metry, proto můžete tento NAS pohodlně umístit i na vysoký stojan.

QNAP TS-253D NAS redakce obrazek 3

Součástí balení je samozřejmě sada šroubků pro bezpečnou instalaci disků a napájecí adaptér. Výrobce přidal dva síťové kabely, protože stejně jako v případě předchozích modelů, má i TS-253D dva konektory RJ45 s podporou rychlosti 2,5 Gb/s.

QNAP TS-253D NAS obrazek 2

QNAP TS-253D – pohled zezadu

Jako první zaujme tichý ventilátor s průměrem 70 mm. Nad ním, těsně pod horní hranou přístroje, se nachází slot pro rozšiřující karty PCIe. Ten je u nového produktu zaslepen. Nicméně pokud budete potřebovat PCIe kartu přidat, jednoduše jej uvolníte.

QNAP TS-253D NAS obrazek 3

Na zadní straně NASu se nachází také většina konektorů:

– 1x port HDMI 2.0a s podporou rozlišení 4K (při 60 Hz)

– 3x USB 2.0 a 2x USB 3.0, z čehož jeden je umístěn na přední straně přístroje

– 2x 2,5 Gbps RJ45 konektor

– napájecí konektor a zámek Kensington

QNAP TS-253D – pohled na čelní panel

Přední straně dominuje USB port a ovládací tlačítko umístěné těsně pod ním. Jeho stisknutím se spustí vámi předem vytvořený plán zálohování dat na flash disk vložený v USB portu.

QNAP TS-253D NAS obrazek 4

Na přední straně se nachází také tlačítko napájení a pod ním informační LED informující o zapnutí NASu, síťovém připojení a také stavu nainstalovaných disků.

QNAP TS-253D NAS obrazek 5

Po vysunutí předního plastového krytu, nalezneme přístup pro vložení disků. Začít s jejich instalací je možné okamžitě. NAS je samozřejmě připraven k výměně disků za chodu, tedy hot swap. Rámečky pro zasunutí disků mají bezšroubkové uchycení. Otvory pro šroubky, sloužící k jejich zajištění, jsou tu ale také. Konstrukce umožňuje osadit TS-253D jak 2,5”, tak 3,5” disky, které jsou zajištěny kolíky tlumícími vibrace.

QNAP TS-253D NAS obrazek 6

Rychlý pohled na spodní část krytu odhalí ventilační mřížku. Na obou bočních stranách přístroje jsou pak další dva ventilační otvory. I relativně malý použitý ventilátor v klidu a tichu uchladí jak procesor, tak oba disky.

QNAP TS-253D NAS redakce obrazek 4a

Důležité funkce wifi a zálohování

Nástup přístrojů s podporou Wi-Fi 6 (802.11ax) nové generace, vedl k vyšším nárokům na šířku pásma pro kabelová a bezdrátová připojení k síti. Spojení čtyřjádrového procesoru Intel Celeron J4125 2,0 GHz a konektivity 2,5 GbE, činí TS-253D skvělým univerzálním pomocníkem. Pro moderní firmy může být zajímavou alternativou pro upgrade NAS na prostředí 2,5 GbE. Zároveň ho lze využit i pro produktivní každodenní zálohování/obnovy datových souborů, ale i celých PC, pomocí nástroje QNAP NetBak replicator nebo Time Machine. Zálohovat můžete i data z cloudových služeb, tedy například ty, které používáte se službami SaaS, jako je Microsoft 365 nebo Google G Suite – i tam se může dostat škodlivý ransomware a provést neplechu. Pro tento případ je v aplikačním centru NAS připravená aplikace Boxafe.

QNAP TS-253D NAS obrazek 7

Vzhledem ke své výbavě, je tento NAS ideálním doplňkem také pro hráče. Poskytuje dostatečně velký prostor pro obrovské množství dat jejich her. Nastavením slučování portů s využitím dvou vestavěných portů 2,5 GbE, lze dosáhout přenosovou rychlost až 5 Gb/s. NAS TS-253D nabízí také možnost dalšího rozšíření, díky PCIe sběrnici, zálohování ve více cloudech, brány cloudového úložiště, výstup 4K HDMI a překódování v reálném čase, spolu s rozšiřitelnou kapacitou úložiště a aplikacemi bohatými na funkce, které fungují jako nákladově efektivní a spolehlivé zařízení 2,5 GbE NAS.

QNAP TS-253D NAS obrazek 8

QNAP TS-253D NAS redakce obrazek 5a

Základní změny hardwaru

Podobně jako v případě předchozího modelu, základem je opět čtyřjádrový Celeron s architekturou x86, ale jde o inovovaný model J4125 nabízející o čtvrtinu vyšší rychlost a také dvakrát tolik paměti cache. Nárůst výkonu procesoru je velmi působivý, a to přesto, že stále využívá 14nm technologii. Právě proto byla vylepšena paměť na DDR4 2400 MHz a v základní prodejní variantě proto dostáváme tento model se 4 GB paměti a s možností přidání dalších 4 GB.

QNAP TS-253D NAS obrazek 9

Pozitivní je, že QNAP zachoval rozšiřující slot PCIe gen. 2 x4, díky kterému lze NAS „vytunit“ například přidáním 5GbE, či rovnou 10GbE karty nebo karty QM2 s podporou instalace M.2 NVMe disků. Pak je možné využít i technologii Qtier, tedy automatické pozicování dat. Tato možnost je u malých NAS zařízení spíše výjimkou. Pro nejnáročnější zákazníky nabízí QNAP rozšiřující kartu, která kombinuje možnosti 10Gb rozhraní a M.2. Další možností je osadit slot kartou Wi-Fi 6 – a díky možnostem, které nabízí systém QTS ve spojení s QNAP aplikací WirelessAP Station, se z NAS může navíc stát bezdrátový AP bod.

QNAP TS-253D – QTS 4.4.3

Letošní aktualizace QTS není v podstatě revolucí, ale evolucí, která jde správným směrem.

Jak funguje systém QTS v praxi?

QTS je v podstatě plnohodnotný operační systém (postavený na linuxovém jádru), který lze provozovat skrze webové rozhraní prohlížeče. K dispozici je pak celá řada dalších aplikací. Rozhraní je uživatelsky velmi jednoduché a přívětivé. Šikovná je i aplikace helpdesk, která uživateli pomůže v případě, když si s něčím neví rady.

Takže co nám tedy inovovaný QNAP QTS 4.4.3 nabízí?

Základem je jednoduchá správa disků a přístupu k datům. Je opravdu velmi jednoduché se připojit ke zdrojům z oblíbených cloudových úložišť, jako třeba Google Disk, OneDrive a další. Stejně snadno můžete ale ukládat také ze všech vašich zařízení a navíc ještě bezpečně. Jednoduše si tak lze vytvořit v podstatě soukromý cloud, na který lze ukládat a zálohovat data z notebooků, PCček, mobilních telefonů a tabletů skrze aplikace, které tento systém poskytuje zdarma. Je jedno, ze kterého OS data ukládáte. Pro ty uživatele, kteří nemají statickou (pevnou) IP adresu je pak k dispozici „myQNAPcloud“, který nastaví přístup odkudkoli na váš NAS.

Scénářů využití je hned několik:

– zabezpečený (šifrováný) proces přenosu dat z NASu na jiné místo
– streamování médií do různých zařízení (i lokálně přes HDMI výstup), včetně možnosti využití třeba multimediální aplikaci Plex Media Server
– monitorovací management kamerových systémů (IP kamery) pomocí QVR Pro
– podpora tvorby virtuálních strojů a virtuálních sítí (plnohodnotná Virtualizační stanice)

Díky aplikacím Qsync, Qsirch, QuMagie, jde velmi jednoduše synchronizovat data podobně jako u Dropboxu, či efektivně indexovat obsah dat uložených na NAS. Díky tomu je možné okamžitě přistupovat k hledanému obsahu, jako jsou fotografie, hudba, videa atp.

Jak již bylo řečeno, QTS NAS je samostatný operační systém a seznam dostupných aplikací pro něj vývojem neustále roste. QNAP TS-253D může také fungovat zcela samostatně jako klasické PC, tedy využitím instalace HybridDesk Station nebo Ubuntu Linuxové stanice, kdy následně už jenom připojíme monitor, klávesnici a myš a můžeme jej používat i jako linuxové klasické PC bez dalších nákladů – včetně úprav dokumentů a emailů, procházení Internetu a dokonce i hraní.

Systém QTS v podstatě změní jednoduché datové úložiště v inteligentní a bezpečné zařízení, které lze nasadit do různých prostředí jak v práci, tak i doma.

Testy výkonu QNAP TS-253D

Asi nejzásadnější otázkou testu bylo: přispěl nový procesor a zvýšení paměti ke skutečnému zvýšení výkonu celého zařízení? Na začátku je dobré zdůraznit, že provoz samotného systému QTS (prostřednictvím HybridDesk Station) je rozhodně rychlejší a pohotovější než v předchozích modelech této řady. Nicméně určitě doporučujeme nainstalovat maximálně možných 8 GB RAM. Zejména v případě, kdy budete chtít provozovat virtualizaci nebo QVR Pro, což je aplikace pro monitorování a provoz kamerových systémů.

Výsledky našich testů:

Čas startu programu a ukončení v minutách

Start až do momentu přihlášení: 3:48
Start až do momentu startu stanice HybridDesk: 5:43
Vypnutí stanice HybridDesk (cca 30 aplikací): 2:09
Vypnutí systému bez HybridDesk (cca 14 aplikací): 1:53

Je třeba poznamenat, že nový procesor mírně urychlil proces startu zařízení. Není to sice aktivita, kterou NAS dělá často, ale pokud je to nutné, může i tato jedna a půl minuta ušetřeného času sehrát důležitou roli. Platí ale, že NAS zařízení jsou konstruována pro nepřetržité fungování.

Zkouška spotřeby energie [W]

Maximální zatížení: 21
Průměrné zatížení: 11
Spánek sytému: 8

Měření spotřeby energie proběhlo v podstatě bez překvapení – výsledek je u tohoto typu zařízení zcela normální. Při testování byly použity SSD, v případě, že použijete klasické pevné disky, lze očekávat mírně vyšší hodnoty. Je dobré také zmínit pracovní výkon z hlediska zálohy dat a souběžné práce v QTS s dalšími soubory a přehráváním 4K videa.

Rychlosti testů HDD vs SSD a přenosu dat ještě testujeme a výsledky vám přineseme v další recenzi.

QNAP TS-253D NAS obrazek 10

Celkově v nás zanechal QNAP TS-253D více než dobrý dojem. Pokud nějaký takový NAS plánujete nakoupit, můžeme ho s klidem v duši doporučit malým a středním firmám, ideální je také do kanceláří, kde může vyřešit problémy s rychlou zálohou nebo sdílením dat v obchodních týmech. Pokud budeme mít k dispozici dostatečně rychlé připojení, lze TS-253D využít jako vzdálené připojení na virtuální PC pro několik zaměstnanců současně, výkon tohoto zařízení je na to dostatečný.

QNAP TS-253D v bodech:

 • Duální porty 2,5GbE urychlují sdílení souborů mezi zařízeními nebo herními úložnými aplikacemi.
 • Rozšíření PCIe umožňuje používat síťovou kartu Multi-Gig 10GbE nebo 5GbE, anebo kartu QM2 pro přidání M.2 NVMe nebo SATA SSD pro cache.
 • Přehrávání 4K videa a překódování v reálném čase; sledování videí přímo na HDTV prostřednictvím výstupu HDMI 2.0a (4K při 60 Hz).
 • HBS a Snímky (Snapshots) zajišťují komplexní zálohování a obnovu dat, to je ideální varianta třeba proti nebezpečnému útoku ransomware.
 • QuDedup deduplikuje data pro snížení využitého úložného prostoru, využité šířky pásma a času zálohování.
 • NAS umožňuje instalaci virtuálních počítačů a také aplikací v jednom zařízení NAS.

Na tento NAS se vztahuje 3 letá záruka, kterou si uživatel může rozšířit až na 5 let, zakoupením u distribučního partnera nebo jiných partnerů typu e-tail, reseller apod.

SPECIFIKACE

QNAP TS-253D NAS obrazek 11

Více informací o technických parametrech se dozvíte zde:

https://www.qnap.com/cs-cz/product/ts-253d

QNAP TS-253D NAS obrazek 12A co je obsahem balení?

 • TS-253D v černé barvě
 • Ethernetový kabel x 2
 • Napájecí kabel
 • Sada šroubků pro instalaci 3.5″ HDD
 • Sada šroubků pro instalaci 2.5″ HDD
 • Základní instalační příručka (EN)
 • Karta pro možnost dokoupení záruky až na 5 let

 

Hodnocení AVERIA TECH LABu aneb, jak to vidí náš redakční tým?

Na základě přihlédnutí ke všem informacím, které jsme mohli sami vyzkoušet i ověřit, zároveň při cenové relaci kolem 12.000 Kč včetně DPH, dáváme tomuto produktu 4 hvězdy.

Plusy:
výhodou jsou dva ethernetové sloty 2,5GbE, 4káčkové HDMI 2.0a (4 K @ 60 Hz), systém QTS, (který v posledních letech prodělal opravdu velký pokrok a ve vývoji nepřestává), rozšiřitelný slot PCIe.

Mínusy:
Bohužel součástí balení není dálkové ovládání, ale IR přijímač je součástí NASu, takže v případě požadavku ovládání multimediálního obsahu, můžete použít aplikaci Qremote pro mobilní telefon, nebo QNAP dálkový ovladač lze zakoupit a stojí pouze něco kolem 300 Kč. Další malou nevýhodou je chybějící slot pro SD karty a jenom 2 porty USB 3.0. Instalační příručka, která je přiložena, není v češtině.

QNAP razítko

QNAP TS-253D NAS redakce obrazek 6a