NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Nizozemský operátor KPN testuje technologii 5G SA

5G technology India

Nizozemský operátor KPN uvedl, že v zemi úspěšně otestoval technologii 5G Standalone (SA), uvedlo telco ve zprávě.

Společnost KPN, která původně představila 5G v roce 2020, v současné době poskytuje službu prostřednictvím frekvenčního pásma 700 MHz.

„S uvedením 5G Standalone se 5G stane nezávislou technologií pro rádia i jádro,“ řekl Erik Brands, ředitel mobilních sítí v KPN. „To znamená, že chytré telefony budou používat pouze frekvenční pásma 5G a základní síť je plně věnována tomuto novému standardu 5G. To je důležité, protože mnoho budoucích funkcí 5G bude řízeno ze srdce sítě. Příchod 5G Standalone přinese další evoluci 5G s vyšší rychlostí a vylepšenou latencí.”

Výkonný ředitel také zdůraznil, že nová architektura také umožní technologii dělení sítě pro podporu řady případů použití 5G.

V testu, který byl proveden prostřednictvím testovací licence spektra 3,5 GHz v kombinaci s architekturou 5G Standalone, předvedl KPN ve městě Breda společně s technologickým partnerem Ericssonem aplikaci pro cloudové hry.

Během testu byla veškerá data vyměňována v reálném čase mezi hráčem a herní platformou, která běží v datovém centru. Během testu bylo dosaženo rychlosti stahování téměř 1 Gbps a latence pouhých 14 milisekund, což je „podstatně lepší“ než u současného standardu 5G Non-Standalone.

KPN uvedla, že nová technologie umožní zvýšení kapacity sítě, vyšší propustnost a zlepšenou latenci pro spotřebitele a zároveň umožní inteligentní dopravní systémy, přesné zemědělství nebo aplikace v logistice a výrobě.

Spektrální pásmo 3,5 GHz by mělo být v Nizozemsku dostupné na konci tohoto roku. Společnost KPN uvedla, že očekává postupné zavedení technologie 5G SA v roce 2024.

V roce 2020 si nizozemské telekomunikační společnosti VodafoneZiggo, T-Mobile a KPN zajistily přidělení spektra v první aukci 5G konané v Nizozemsku.

V té době získali tři hlavní mobilní operátoři v zemi celkem 26 samostatných licencí a utratili 1,23 miliardy EUR na různé držby spektra v pásmech 700 MHz, 1 400 MHz a 2,1 GHz.

V rámci podmínek aukce přijali operátoři řadu podmínek, včetně pokrytí 98 % každé obce, spolu s požadavky na minimální rychlost pro podniky a spotřebitele.

KPN získala 20 megahertzů spektra v pásmu 700 MHz, stejně jako 15 megahertzů v pásmu 1400 MHz a 40 megahertzů v pásmu 2100 MHz. Operátor za spektrum zaplatil celkem 416 milionů EUR.

Zdroj: rcrwireless.com

KKDS Plzeň 2023 sál
telekomunikace

ISP: Usnadněte pravidla a budeme stavět optiku

Největší telekomunikační konference v České republice “Kam kráčí digitální sítě” proběhla v Plzni za účasti předních zástupců telekomunikačního sektoru, státních organizací i politické reprezentace. Celkem

ČÍST DÁLE »