NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Modul japonské firmy ispace je připraven na historické přistání na Měsíci

Měsíc vesmír satelit

Modul japonské firmy ispace je připraven na přistání na Měsíci. Společnost to uvedla v prohlášení. Modul Hakuto-R má na povrch přirozené družice Země dosednout 25. dubna. Pokud bude mise úspěšná, bude se jednat o první soukromé přistání na Měsíci v historii.

„Těším se, že se stanu svědkem historického dne, který znamená začátek nové éry komerčních lunárních misí,“ uvedl v tiskové zprávě šéf ispace Takeši Hakamada.

Přistávací modul Hakuto-R do vesmíru už loni v prosinci vynesla z kosmodromu na Floridě raketa Falcon 9 rovněž soukromé vesmírné společnosti SpaceX. Modul při dlouhé cestě využil gravitaci Země a Slunce, a nesl tak méně paliva.

Hakuto-R krouží na lunární orbitě od března. Pokud vše půjde podle plánu, přistávací 2,3 metru vysoký modul dosedne na povrch Měsíce v oblasti kráteru Atlas 25. dubna okolo 18:40 SELČ. Na palubě je mimo jiné malé lunární vozítko Rašíd Spojených arabských emirátů a ještě menší robot vyrobený japonskou vesmírnou agenturou JAXA a japonským výrobcem hraček Tomy.

Dopravit technologii na Měsíc, který se od Země nachází asi 400.000 kilometrů, se zatím podařilo jen Spojeným státům, Rusku a Číně v rámci oficiálních vládních programů. Prvním lidským výtvorem, který dosáhl povrchu Měsíce, se stala v září 1959 sovětská sonda Luna 2. Ta na Měsíc dopadla, za první zařízení vyrobené člověkem, které na Měsíci měkce přistálo, je pak považována sonda Luna 9 z roku 1966.

TZ