NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Mobilní Rozhlas si loni pořídilo dalších 171 měst a obcí

Mobilní Rozhlas

Do platformy Mobilní Rozhlas se v roce 2019 zapojilo celkem 171 nových měst a obcí všech velikostí. Mezi ně patří například Praha 7, Praha 15, Most, Moravská Ostrava, Přerov, Brno-Královo Pole nebo Litoměřice. Služba zároveň expandovala také na Slovensko, kde začala působit v Topoľčanech. Do celého ekosystému se zapojilo svým chytrým kontaktem 100 tisíc nových obyvatel, celkem jich je v systému zaregistrováno přes 300 tisíc a potenciální zásah celé služby činí v současnosti přes 2,3 milionů obyvatel.

V minulém roce bylo rozesláno zhruba o 250 % zpráv více než v roce 2018, dvě pětiny šly formou SMS, ostatní pomocí e-mailu či push notifikace. Několik tisíc zpráv bylo odesláno hlasovou zprávou, určenou hlavně slabozrakým nebo nevidomým. Nejčastěji obce rozesílaly pozvánky na kulturní akce (vysoká účast na jednotlivých akcí snižuje zátěž obecního rozpočtu), oznámení o přerušení dodávek energií a výsledky jednání zastupitelstev.

Mobilní Rozhlas však stále častěji pomáhá zachraňovat majetek a životy. Starostové s jeho pomocí varují seniory před takzvanými šmejdy, informují chataře a chalupáře o možném výskytu zlodějů a podezřelých osob v chatových osadách, systém také pomáhá velmi efektivně hledat ztracené osoby nebo zvířata.

Sílu chytré komunikace obce totiž využívají také v rámci občanské participace. Kromě participativních rozpočtů, jejichž prostřednictvím obyvatelé v desítkách obcí sami vybírají prioritní investice samosprávy a navrhují vlastní projekty, to jsou také ankety a minireferenda. Jejich prostřednictvím hlasují například o názvech různých lokalit či o otevíracích dobách v místních institucích. V případě podnětů, které jednoduše pomocí mobilní aplikace posílají sami obyvatelé, jde nejčastěji o nahlašování skládek, autovraků a nepořádku, rozbitého stacionáře nebo poškození vozovek a chodníků. Více než polovina podnětů připadá právě na tyto typy hlášení. Zhruba 250 hlášení se týkalo zaběhnutých psů, které se díky zapojení občanů povedlo najít.