NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Italské mobilní společnosti zrychlí zpřístupnění 5G

telco Italy

Italští operátoři Fastweb a Linkem podepsali dlouhodobou smlouvu, kterou se zavázali k rychlejšímu rozšíření 5G Fixed Wireless Access (FWA) sítě a vzájemnému poskytování velkoobchodních služeb k poskytování rychlostí jako u optiky – až 1 Gbps.

V dubnu 2019 vydala společnost Fastweb plán na zdvojnásobení svého síťového dosahu do roku 2024 z aktuálních 8 miliónů domácností a firem na 16 miliónů právě díky 5G FWA sítě. Italská společnost má v plánu investovat 3 billiony eur v průběhu 5 let na vývoj 5G FWA a 5G mobilních sítí.

Linkem postavil podle svých slov největší stabilní bezdrátový přístup v Evropě, který slouží více než 650 000 domácností a firem a pokrývá tak 70% země. Dohoda mezi Fastweb a Linkem by měla využít existující aktiva obou společností – jako jsou možnosti rádiového plánování, stávající a nové sítě a další. Díky tomu by se mělo uspíšit nezávislé vydání dvou 5G RAN, které vylepší jak pokrytí, tak výkon. Navíc to zároveň zajistí striktní rozdělení poskytovaných služeb a komerčních nabídek.

V červnu 2019 oznámil Fastweb a Wind Tre strategickou dohodu založenou na zrychlení rozšíření sítě 5G skrz celou zemi. Obě společnosti prohlásili, že tato dohoda zajistí rychlejší rozmístění sdílené rádiové 5G sítě, včetně přístupů a oprav v celé Itálii. Sdílená 5G síť bude obsahovat makro a malé buňky obou společností spojené přes tmavé vlákno Fastwebu, které bude položeno celonárodně – s cíleným dosahem 90% populace do roku 2026. Wind Tre se pak postará o 5G síť, zatímco oba operátoři zůstanou nezávislí z komerčního i operativního hlediska infrastruktury.

Částí dohody je, že Wind Tre poskytne Fastwebu své roamingové služby a dovolí mu tak rozšíření mobilní sítě do celého státu. Fastweb na oplátku poskytne společnosti Wind Tre kompletní přístup k FTTH a FTTC síti a pro rozšíření kabelového dosahu na zákazníky.

PROFiber Networking FO-01 Základy vláknové optiky
telekomunikace

Kurz: FO-01 Základy vláknové optiky

Cílem kurzu FO-01 Základy vláknové optiky je poskytnout základní znalosti včetně praktických zkušeností pro práci s optickými vlákny. Kurz je vhodný pro méně zkušené pracovníky

ČÍST DÁLE »