NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Italské mobilní společnosti zrychlí zpřístupnění 5G

telco Italy

Italští operátoři Fastweb a Linkem podepsali dlouhodobou smlouvu, kterou se zavázali k rychlejšímu rozšíření 5G Fixed Wireless Access (FWA) sítě a vzájemnému poskytování velkoobchodních služeb k poskytování rychlostí jako u optiky – až 1 Gbps.

V dubnu 2019 vydala společnost Fastweb plán na zdvojnásobení svého síťového dosahu do roku 2024 z aktuálních 8 miliónů domácností a firem na 16 miliónů právě díky 5G FWA sítě. Italská společnost má v plánu investovat 3 billiony eur v průběhu 5 let na vývoj 5G FWA a 5G mobilních sítí.

Linkem postavil podle svých slov největší stabilní bezdrátový přístup v Evropě, který slouží více než 650 000 domácností a firem a pokrývá tak 70% země. Dohoda mezi Fastweb a Linkem by měla využít existující aktiva obou společností – jako jsou možnosti rádiového plánování, stávající a nové sítě a další. Díky tomu by se mělo uspíšit nezávislé vydání dvou 5G RAN, které vylepší jak pokrytí, tak výkon. Navíc to zároveň zajistí striktní rozdělení poskytovaných služeb a komerčních nabídek.

V červnu 2019 oznámil Fastweb a Wind Tre strategickou dohodu založenou na zrychlení rozšíření sítě 5G skrz celou zemi. Obě společnosti prohlásili, že tato dohoda zajistí rychlejší rozmístění sdílené rádiové 5G sítě, včetně přístupů a oprav v celé Itálii. Sdílená 5G síť bude obsahovat makro a malé buňky obou společností spojené přes tmavé vlákno Fastwebu, které bude položeno celonárodně – s cíleným dosahem 90% populace do roku 2026. Wind Tre se pak postará o 5G síť, zatímco oba operátoři zůstanou nezávislí z komerčního i operativního hlediska infrastruktury.

Částí dohody je, že Wind Tre poskytne Fastwebu své roamingové služby a dovolí mu tak rozšíření mobilní sítě do celého státu. Fastweb na oplátku poskytne společnosti Wind Tre kompletní přístup k FTTH a FTTC síti a pro rozšíření kabelového dosahu na zákazníky.

Megafon
telekomunikace

Rostelcom chce zpečetit akvizici Megafonu

Ruský mobilní operátor Rostelcom má údajně zájem získat Megafon. CNews píše, že potenciální obchod se projednává na vládní úrovni. Státem vlastněný Rostelcom již vlastní jiného

ČÍST DÁLE »