NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Inženýři spojili Japonsko a Evropu prostřednictvím vesmírných 5G spojení

space-enabled 5G

Inženýři poprvé propojili Japonsko a Evropu prostřednictvím vesmírných telekomunikačních spojů nové generace 5G, uvedla ve zprávě Evropská kosmická agentura (ESA).

Agentura poznamenala, že možnost plynule přepínat mezi pozemním připojením 5G a satelity je „zásadní“, aby bylo zajištěno, že vše a všichni zůstanou připojeni, ať jdou kamkoli. Práce na integraci „neterestriální sítě“ s 5G v procesu standardizace 3GPP začaly ve verzi 15.

ESA poznamenala, že inženýři v Japonsku spolupracovali se svými protějšky v Evropě na testování několika obchodních scénářů, které budou vyžadovat takové bezproblémové přechody.

Inženýři testovali, zda je možné přes prostor posílat vysílací kvalitu 4K videa ve vysokém rozlišení, aby simulovali zážitek cestujících na palubě letadla. Velká vzdálenost mezi Japonskem a Evropou představuje časovou prodlevu, která činí spojení náročnějším, než by bylo na kratší vzdálenosti. Zjistili, že i pod vlivem takových zpoždění bylo možné poslat video z Japonska do datového centra v Evropě bez problémů pomocí satelitu.

Inženýři také testovali, zda dokážou posílat internetová data – například data generovaná senzory pracujícími na ropné plošině na moři – přes satelit z Japonska do Evropy. ESA uvedla, že druhý test byl úspěšný.

Nakonec změřili kvalitu sítě každého segmentu každého z přenosů a ověřili úspěšnou integraci mezi pozemními sítěmi 5G a satelitem. Kromě toho prokázali schopnost systému podporovat požadavky na služby a prokázali, že mezikontinentální satelitní a pozemní sítě 5G představují významnou možnost pro sítě kampusů a pro vysoce distribuované nasazení sítí.

ESA také uvedla, že tyto experimenty proběhly v lednu a únoru 2022.

Testy jsou součástí probíhající dohody mezi ESA a Národním institutem informačních a komunikačních technologií (NICT) v Japonsku o spolupráci na satelitní komunikaci 5G.

ESA podporuje experimenty prostřednictvím své strategické programové řady Space for 5G/6G, která je součástí programu agentury Advanced Research in Telecommunications Systems (ARTES), a projektu SATis5.

Zdroj: rcrwireless.com

Obrázek: Freepik