NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Internet se přesouvá na mobilní sítě a zrychluje

Sítě a technologie nejčastěji používané domácnostmi pro přístup k internetu z pevného místa podle správních obvodů obcí s rozšířenou působností v roce 2022

Mobilní datové služby byly na konci roku 2022 využívány poprvé na více než 11 milionech SIM kartách. Roste především obliba tarifního internetu na chytrých telefonech, za tři roky se počet karet s aktivovanou tarifní datovou službou zvýšil o 18 % na 8,8 milionu. Počet superrychlých fixních internetových přípojek (100 Mbit /s a více) vzrostl meziročně o pětinu.

Na konci roku 2022 bylo v rámci hlasové služby v mobilní síti evidováno 11,4 milionu aktivních tarifních SIM karet, o milion více než v roce 2019. Předplacených SIM karet byly na konci minulého roku čtyři miliony. V roce 2022 bylo z mobilní sítě provoláno 27,6 miliardy minut, z pevné jedna miliarda.

Pevnou linku, používanou pro telefonování, mělo v Česku na konci roku 2022 pouze 356 tisíc domácností a 885 tisíc firem. Klesá především počet klasických bytových telefonních linek, které byly nejrozšířenější na přelomu tisíciletí. Od roku 2000 se jejich počet snížil o 2,5 milionu. Počet aktivních pevných telefonních linek používaných pro volání v přepočtu na 100 obyvatel je u nás jeden z nejnižších v rámci EU.

Na konci roku 2022 byly mobilní datové služby aktivovány celkem na 11 milionech datových SIM kartách v porovnání s 9,9 milionu v roce 2019. Většina (97 %) je využívána v mobilních telefonech a jen 300 tisíc jich bylo loni používáno pro přenosná zařízení typu tablet a notebook.

Především díky rozšíření chytrých telefonů se internet přesouvá na mobilní sítě. Chytrý telefon vloni používalo v Česku 80 % obyvatel starších 16 let, v roce 2019 to bylo 70 %. „Na konci roku 2022 byl internet v mobilu s měsíčním, často neomezeným datovým tarifem, používán na 8,8 milionu SIM kartách, což je o 1,4 milionu více než před třemi lety. Počet zákazníků využívajících pro internet v mobilu dočasný přístup bez měsíčního paušálu dosáhl v minulém roce téměř dva miliony,“ říká Martin Mana, ředitel odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

I díky své rychlosti a ceně využívají domácnosti a firmy nadále i tzv. fixní internet. V roce 2022 meziročně vzrostl počet fixních přípojek s inzerovanou rychlostí umožňující přenos 100 Mbit a více dat za sekundu o 20 % na 1,5 milionu. Na konci roku 2022 byly v Česku celkem čtyři miliony aktivních přístupů k internetu z pevného místa, z nichž však téměř 30 % (1,1 mil.) bylo realizováno pomocí bezdrátových sítí označovaných jako fixní wifi. Tento podíl je zdaleka nejvyšší ze všech zemí EU. Dalších 450 tisíc subjektů využívalo pro přístup z pevného místa smlouvu na tzv. fixní LTE/5G.

Pokud jde o přístup k internetu přes pevné sítě, domácnosti a firmy nejčastěji používají připojení pomocí technologií xDSL. Na konci minulého roku byl těchto aktivních přípojek poprvé jeden milion. „Největší rozmach v posledních třech letech nastal v případě připojení prostřednictvím optické sítě, jejichž počet meziročně vzrostl o 22 % na 810 tisíc. Devět z deseti těchto přípojek bylo využíváno v domácnostech,“ doplňuje Martin Pokorný z oddělení statistik výzkumu, vývoje a informační společnosti ČSÚ. V přepočtu na 100 obyvatel však Česko jak v případě superrychlých přípojek, tak optického připojení zaostává za průměrem zemí EU. Detailní informace k tématu jsou dostupné v aktualizovaných časových řadách na webu ČSÚ.

ČSÚ

PROFiber Networking FO-01 Základy vláknové optiky
telekomunikace

Kurz: FO-01 Základy vláknové optiky

Cílem kurzu FO-01 Základy vláknové optiky je poskytnout základní znalosti včetně praktických zkušeností pro práci s optickými vlákny. Kurz je vhodný pro méně zkušené pracovníky

ČÍST DÁLE »