NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Indie zřídí 100 laboratoří pro vývoj aplikací a služeb pro 5G

India telco 5G labs

Indická vláda oznámila plány na zřízení 100 laboratoří ve špičkových inženýrských institucích po celé zemi za účelem vývoje aplikací a služeb pro sítě 5G, uvedl místní tisk.

„Aby bylo možné realizovat nové příležitosti, obchodní modely a potenciál zaměstnanosti, budou 5G laboratoře pokrývat aplikace, jako jsou chytré učebny, přesné zemědělství, inteligentní dopravní systémy a zdravotnické aplikace,“ uvedla ministryně financí Nirmala Sitharaman ve svém projevu o rozpočtu Unie na období 2023–2024.

Sitharaman také uvedla, že Indie zřídí tři centra excelence (CoEs) pro umělou inteligenci (AI) ve špičkových vzdělávacích institucích, kde budou moci hráči z oboru spolupracovat při provádění výzkumu a vývoji aplikací.

Indie začala zavádět služby 5G v říjnu loňského roku. Místní operátoři Reliance Jio a Bharti Airtel již spustili 5G ve více než 200 městech a obcích po celé zemi.

Společnost Reliance Jio Infocomm původně oznámila spuštění zkušební verze beta svých služeb 5G v Bombaji, Dillí, Kalkatě a Varanasi.

V loňském roce společnost Reliance Jio Infocomm oznámila smlouvy na 5G se severskými dodavateli Ericsson a Nokia. Dohoda se společností Ericsson znamenala první partnerství mezi společnostmi Jio a Ericsson pro zavádění rádiové přístupové sítě v zemi.

Společnost Reliance Jio si již dříve zajistila kombinaci bezdrátového spektra pro 5G v pásmech 700 MHz, 3,5 GHz a 26 GHz. Jio je jediným operátorem s nízkopásmovým spektrem 700 MHz. Nabízí služby 5G prostřednictvím architektury Standalone (SA).

Zakladatel a předseda představenstva Bharti Airtel Sunil Mittal již dříve řekl, že většina částí země bude pokryta 5G do března 2023.

Airtel využívá k poskytování služeb 5G zařízení od společností Ericsson, Nokia a Samsung. Indický operátor si zajistil v nedávné aukci indické vlády celkem 19 800 megahertzů spektra v pásmech 900 MHz, 1,8 GHz, 2,1 GHz, 3,3 GHz a 26 GHz. Airtel nasazuje 5G pomocí nonStandalone (NSA) síťové infrastruktury.

Podle nedávné zprávy místní výzkumné firmy Techarc je více než 25 % indické populace od 25. ledna pokryto 5G.

Stát Gujarat vede s pokrytím 5G ve 34 městech, následuje Karnátaka s 19 městy a Andhra Pradesh s 16 městy. Pokud jde o pokrytí populace, vedou státy Dillí a Čandígarh se 100% pokrytím populace 5G, uvádí zpráva.

Společnost Counterpoint Research nedávno ve zprávě uvedla, že se předpokládá, že dodávky chytrých telefonů 5G v Indii do konce roku 2023 překročí objem zásilek chytrých telefonů 4G.

Zdroj: rcrwireless.com